Skupina ekonomicky vyspelých krajín G7 dnes vyzvala na okamžité zrušenie obmedzení súvisiacich s dovozom japonských potravín. Po víkendovom zasadnutí v japonskej Osake to vo vyhlásení uviedli ministri obchodu krajín tejto skupiny. Opatrenia okrem iného zaviedla Čína a Rusko v súvislosti s vypúšťaním odpadových vôd z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima, uviedla agentúra Reuters.
"Odsudzujeme akcie, ktoré majú za úlohu použiť ekonomickú závislosť ako zbraň, a zaväzujeme sa stavať na slobodných, spravodlivých a vzájomne výhodných hospodárskych a obchodných vzťahoch," píše sa vo vyhlásení ministrov. Čínu ani Rusko v ňom priamo nespomenuli.
Čína spolu s Ruskom kritizovali rozhodnutie Japonska vypustiť do Tichého oceánu ošetrenú vodu z elektrárne, ktorú v roku 2011 poničilo zemetrasenie a vlna cunami. Peking potom pred dvoma mesiacmi plošne pozastavil dovoz japonských rýb a morských plodov, čo Tokio a Washington označili za nespravodlivé. Moskva sa k rovnakému kroku uchýlila na začiatku októbra.
Skupina G7, ku ktorej patria Spojené štáty, Japonsko, Nemecko, Británia, Francúzsko, Taliansko a Kanada, tiež vyjadrila znepokojenie nad nedávnymi kontrolnými opatreniami týkajúcimi sa vývozu kriticky dôležitých nerastných surovín. Čína, ktorá je najväčším producentom grafitu na svete, tento mesiac oznámila obmedzenia vývozu tohto kľúčového materiálu. Grafit sa používa okrem iného v batériách pre elektromobily.
Rusko ministri kritizovali aj pre jeho útoky na ukrajinskú infraštruktúru potrebnú na vývoz obilia. Moskva tento rok v lete pozastavila účasť na obilných dohodách, ktoré po jej invázii na Ukrajinu umožňovali Kyjevu vyvážať cez Čierne more pšenicu a ďalšie potraviny. Odvtedy Rusko zintenzívnilo útoky na Odeskú oblasť, kde sa okrem morských prístavov nachádzajú aj riečne prístavy na Dunaji.