Európska únia plánuje pomôcť krajinám západného Balkánu v vykonávaní reforiem potrebných pre začlenenie do EÚ, poskytne im na ne šesť miliárd eur. Oznámila to dnes v Skopji predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Severné Macedónsko je prvou z krajín západného Balkánu, ktorú šéfka únijnej exekutívy na svojej niekoľkodňovej ceste po regióne navštívila. Po boku severomacedónskeho premiéra Dimitara Kovačovského uviedla, že Severné Macedónsko "je na dobrej ceste" stať sa členom EÚ. Je však potrebné pokračovať v reformách a najmä schváliť potrebné ústavné zmeny.
Severné Macedónsko má teraz spolu s niekoľkými ďalšími krajinami západného Balkánu vrátane Srbska, Čiernej Hory či Albánska vo vzťahu k EÚ štatút kandidátskej krajiny. O členstvo požiadalo už v roku 2004, kandidátom je od roku 2005.
Následne čakalo dlhých 17 rokov, okrem iného kvôli odporu Grécka a potom aj Bulharska. Nakoniec EÚ s krajinou oficiálne začala prístupové rozhovory až vlani v júli.
Členstvo v EÚ do roku 2030
Severomacedónsky premiér na tlačovej konferencii vymenoval, aké všetky výhody členstva v EÚ podľa neho krajine prinesie. "Naša ekonomika výrazne porastie, čakajú nás obrovské príležitosti, naše výrobky sa dostanú na európsky trh, zvýši sa kvalita vzdelávania, znížia sa ceny dopravy," uviedol Kovačevski.
"Európska cesta je správna cesta. Členstvo v EÚ do roku 2030 je ambiciózny, ale dosiahnuteľný cieľ," dodal.
Šéfka Európskej komisie ocenila, aký pokrok už Severné Macedónsko na svojej ceste do EÚ dosiahla. "Je úžasné vidieť vaše odhodlanie posúvať sa vpred tým správnym smerom," uviedla.
Dôležité je podľa nej okrem iného priblížiť obe ekonomiky, unijnú a severomacedónsku. Krajiny podľa nej musia uskutočniť tiež nevyhnutné reformy. Severné Macedónsko sa podľa nej musí samo rozhodnúť, aká bude jej budúcnosť.
"Dúfam, že všetky strany podporia ústavné zmeny. Macedónsko ušlo dlhú cestu a my ju chceme vidieť ako člena Európskej únie," dodala.
Integrácia postupuje veľmi pomaly
EÚ si tento rok pripomenula 20 rokov od začatia prístupového procesu pre štáty západného Balkánu. Integrácia tohto nestabilitou poznamenaného regiónu však postupuje veľmi pomaly, členom bloku sa stalo zatiaľ iba Chorvátsko.
Cesta zostávajúcich šiestich západobalkánskych krajín - Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska - do EÚ sa zadrháva na neschopnosti vlád uskutočniť kľúčové reformy aj nejednotným prístupom členských štátov k začleneniu tohto regiónu.
V minulom roku získali štatút kandidátskej krajiny aj Moldavsko a Ukrajina.
Podľa von der Leyenovej by mali teraz krajiny západného Balkánu využiť "obrovské príležitosti", ktorá sa otvorila a napredovať ďalej na svojej európskej ceste. Budúci týždeň, v stredu 8. novembra, by mala Európska komisia predstaviť svoju hodnotiacu správu týkajúcu sa pokroku jednotlivých krajín na ceste do Európskej únie.