Ruská ekonomika vzrastie tento rok o viac než tri percentá, povedal ruský prezident Vladimir Putin. To je optimistickejšia prognóza než tie predchádzajúce, ktoré poukazovali na rast pod touto hranicou. Informovala o tom agentúra Reuters.
V roku 2022 klesla ruská ekonomika o 2,1 percenta po tom, ako západné krajiny uvalili na Rusko rozsiahle sankcie v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Ruská vláda a centrálna banka však urobili viacero opatrení, ktorými ekonomiku postupne stabilizovali a tento rok by sa mala opäť vrátiť k rastu, pričom na základe najnovších prognóz vyššiemu, než sa pôvodne čakalo.
Putin: viac než tri percentá, istotne
"Celý čas sme prezentovali opatrné predpovede, že to bude o 2,7 percenta, o 2,5 percenta, o 2,8 percenta. Teraz s istotou môžeme povedať, že to bude o viac než tri percentá," povedal Putin koncom minulého týždňa na Medzinárodnom kultúrnom fóre v Petrohrade.
Odhad ruskej centrálnej banky, ktorý zverejnila minulý mesiac, je však menej optimistický. Banka očakáva, že v tomto roku by ruská ekonomika mala zaznamenať rast v rozmedzí od 2,2 percenta do 2,7 percenta.
Medzinárodný menový fond je ešte opatrnejší. Rast ruského hospodárstva odhaduje na úrovni 2,2 percenta a na budúci rok počíta s výrazným spomalením tempa rastu na 1,1 percenta.
Inflácia dosiahla minulý rok 11,9 percenta a za tento rok centrálna banka očakáva rast v rozmedzí od siedmich percent do 7,5 percenta. Niektorí ekonómovia odhadujú, že inflácia bude v závere roka ešte vyššia než 7,5 percenta, pričom časť z nich upozorňuje na rastúci počet ľudí prepadávajúcich sa do chudoby.
Milióny rusov žijú v chudobe
Štatistický úrad uviedol, že v Rusku žije pod hranicou chudoby, ktorá predstavuje hodnotu 14 375 rubľov, v prepočte 157 dolárov mesačne, minimálne 15,7 milióna ľudí. Aj podľa ruského ekonóma Igora Lipica je reálna situácia v Rusku vážna, napriek prezentovaniu pozitívnych ekonomických dát.
"Skutočná situácia je zlá," povedal Lipic, pričom dodal, že po prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v marci budúceho roka, očakáva zhoršovanie ekonomickej situácie, v tom najlepšom prípade stagnáciu.
"Veľká časť ruskej populácie má veľmi nízke mzdy," povedal. Zároveň dodal, že on sám odhaduje, že pod hranicou chudoby, prípadne na jej hranici môže byť v Rusku zhruba 20 miliónov ľudí. Mnohí majú v dôsledku vysokých úrokových sadzieb dlhy a ekonómovia predpokladajú, že po prezidentských voľbách sa rubeľ môže opäť oslabiť.