Európska únia sa blíži k prijatiu rozsiahleho súboru predpisov regulujúcich umelú inteligenciu (AI). Prekvapivé odvolanie Sama Altmana z čela spoločnosti OpenAI, ktorá na trh uviedla populárny nástroj ChatGPT, podľa zákonodarcov aj odborníkov podčiarkuje potrebu prísnych pravidiel. Uviedla to dnes agentúra Reuters.
Altmana správna rada odvolala minulý týždeň v piatok. Spoločnosť Microsoft, ktorá OpenAI podporuje, hneď v pondelok oznámila, že Altman bude pracovať pre ňu. Väčšina zamestnancov OpenAI následne pohrozila odchodom, ak celá správna rada nerezignuje a Altman sa nevráti. Firma sa teraz snaží zamestnancov zjednotiť a Microsoft vyzval na zmenu štruktúry vedenia OpenAI. Proti Altmanovmu návratu nič nemá a ďalej stojí o spoluprácu s OpenAI.
Európska komisia (EK), Európsky parlament (EP) a Európska rada dolaďujú detaily navrhovaného Aktu o umelej inteligencii (AIA), objemného súboru predpisov, ktorý by od niektorých spoločností vyžadoval rozsiahle hodnotenie rizík a sprístupnenie údajov regulačným orgánom. V posledných týždňoch sa rokovania zastavili na otázke rozsahu, v akom by spoločnosti mali mať možnosť samoregulácie.
"Dráma okolo Altmanovho vyhadzovu z OpenAI a jeho nástupu do Microsoftu nám ukazuje, že sa nemôžeme spoliehať na dobrovoľné dohody sprostredkované vizionárskymi lídrami," povedal agentúre Reuters Brando Benifei, jeden z dvoch zákonodarcov EP, ktorí vedú rokovania o chystaných predpisoch. "Regulácia, najmä pokiaľ ide o najvýkonnejšie modely umelej inteligencie, musí byť rozumná, transparentná a vymáhateľná, aby chránila našu spoločnosť," dodal.
Francúzsko, Nemecko a Taliansko podľa Reuters dosiahli dohodu na tom, ako by mala byť AI regulovaná. To by malo urýchliť rokovania na európskej úrovni. Vlády menovaných krajín sú v prípade tých firiem, ktoré používajú modely generatívnej AI, pre "povinnú samoreguláciu prostredníctvom kódexov správania".
Kauza okolo OpenAI podľa holandskej ministerky pre digitalizáciu Alexandry van Huffelenovej podčiarkuje potrebu prísnych pravidiel. "Nedostatok transparentnosti a závislosť od viacerých vplyvných spoločností podľa mňa jasne podčiarkuje nutnosť regulácie," konštatovala.
"Naozaj nemôžeme firmám dôverovať v tom, že budú umelú inteligenciu regulovať samy, a zvlášť keď aj ich vlastné vnútorné riadenie môže byť silne problematické," myslí si Gary Marcus, ktorý sa na Newyorskej univerzite zaoberá umelou inteligenciou. "Prosím, neokliešťujte nariadenie únie o umelej inteligencii. Teraz ho potrebujeme viac, ako kedykoľvek predtým, "dodal.