Ruskí spotrebitelia sa dostávajú do úzkych kvôli pretrvávajúcej vysokej inflácii. Regály moskovských supermarketov sú plné ovocia a zeleniny, syrov a mäsa. Mnohí nakupujúci sa však na ponuku pozerajú s hrôzou, pretože kvôli rastu cien sú ich peňaženky prázdne, napísala agentúra AP.
Ruská centrálna banka tento rok štyrikrát zvýšila základnú úrokovú sadzbu, aby sa tak pokúsila dostať infláciu pod kontrolu a stabilizovať kurz rubľa. Ekonomika sa totiž potýka s dopadmi ruskej vojenskej operácie na Ukrajine a s dopadmi sankcií, ktoré na ňu preto Západ uvalil.
Dôchodky nestačia
Keď banka naposledy zvýšila sadzby na 15 percent, čo je dvojnásobok oproti začiatku roka, uviedla, že ju znepokojujú ceny, ktoré rastú ročným tempom približne 12 percent. Teraz banka predpokladá, že inflácia za celý tento aj budúci rok bude predstavovať približne 7,5 percenta. Hoci je táto miera vysoká, môže byť podhodnotená, píše AP.
"Ak budeme hovoriť v percentách, potom sa pravdepodobne (ceny) zvýšili o 25 percent. Ide o mäso, základné produkty - mliečne výrobky, ovocie, zeleninu, údeniny. Môj manžel nemôže žiť bez údenín! Niekedy nad prudkým nárastom cien len žasnem," povedala agentúre AP Roxana Cheltkovová, keď nakupovala v jednom z moskovských supermarketov.
Iná zákazníčka Lilja Carkovová na otázku, či jej ako dôchodkyni stačí príjem na jedlo, odpovedala, že jej pomáhajú jej deti. "Neviem, ako by som bez nich zaplatiť nájom a jedlo," povedala 70-ročná žena.
O polovicu drahšie
Údaje ruského štatistického úradu Rosstat zverejnené 1. novembra ukazujú obrovský nárast cien niektorých potravín oproti roku 2022. V prípade kapusty o 74 percent, pomarančov o 72 a uhoriek o 47 percent.
Ruský parlament schválil rozpočet na roky 2024 až 2026, kde je na výdavky na obranu vyčlenená rekordná suma. Maxim Blant, ruský ekonomický analytik pôsobiaci v Lotyšsku, to považuje za náznak toho, že ceny budú naďalej prudko rásť.
"Je jednoducho nemožné vyriešiť otázku inflácie v podmienkach, keď vojensko-priemyselný komplex dostáva neobmedzené finančné prostriedky, kedy dostane všetko, o čo požiada, kedy podiel tohto vojensko-priemyselného komplexu na ekonomike rastie veľmi rýchlym tempom," povedal Blant AP.
Zvyšovanie sadzieb mierne schladilo prepad kurzu rubľa - ten sa teraz pohybuje okolo 88 rubľov za americký dolár (za jednu Kč sa teraz platí cez štyri rubľa), pričom predtým to bývalo aj viac ako 100 rubľov za dolár. Je to však stále oveľa viac ako v lete 2022, keď sa kurz pohyboval okolo 60 rubľov za dolár. Slabý rubeľ udržiava vysoké náklady na dovoz, uzatvára AP.