Nemeckí poľnohospodári dnes opäť na mnohých miestach Nemecka zablokovali diaľničné nájazdy, aby tak protestovali proti postupnému rušeniu daňového zvýhodnenia nafty v poľnohospodárstve.
Blokovali diaľnice poľnohospodárskymi strojmi
Farmárov sa medzitým zastalo množstvo ministerských predsedov spolkových krajín, okrem iného brandenborský sociálnodemokratický premiér Dietmar Woidke, ktorý je spolustraníkom spolkového kancelára Olafa Scholza.
Nemecké médiá teraz čakajú na výsledky rokovaní medzi Scholzom a Henrikom Wendorffom, šéfom brandenburského zväzu poľnohospodárov LBV Brandenburg.
Tí pre schôdzku zvolili mesto Cottbus na juhovýchode Brandenburska, kde dnes dopoludnia kancelár otvoril najmodernejšie a najväčšie depo nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn na údržbu rýchlovlakov ICE. V prejave kancelár prejavil pochopenie pre kritiku, ktorú poľnohospodári na adresu vlády smerujú.
"Žijeme v pohnutých časoch, niečo sme o tom tiež počuli," povedal Scholz. "A k demokracii tiež patrí aj to, že človek vyjadrí svoj názor," poznamenal.
Okolo nového depa prešli nespokojní poľnohospodári a nákladní dopravcovia za hlasného trúbenia s kolónou traktorov a nákladných áut. Protesty dnes farmári zvolali nielen v meste Cottbus.
Rovnako ako v posledných dňoch sa zamerali na diaľničné privádzače, ktoré zablokovali poľnohospodárskymi strojmi. Išlo napríklad o diaľničné úseky pri Erfurte, Saskej Kamenici, Lipska alebo Zhorelke.
Farmári trvajú na odvolaní škrtov
Nemecká vláda kvôli rozpočtovej kríze a nevyhnutnosti šetriť prichystala v tohtoročnom rozpočte rozsiahle škrty. Pôvodne chcela skončiť s podporou dieselu pre poľnohospodárov a s daňovým oslobodením poľnohospodárskych vozidiel.
Následne čiastočne ustúpila a v pondelok schválila zachovanie daňového oslobodenia vozidiel pre poľnohospodárstvo, podporu dieselu chce ale postupne do roku 2026 zastaviť. Poľnohospodári to odmietajú a trvajú na odvolaní škrtov.
Šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied dnes agentúre DPA povedal, že je na vláde a parlamentných frakciách, aby teraz úspory na poľnohospodárskych dotáciách zrušili – a tak protesty ukončili.
"Vyzývame frakcie, aby intenzívne rokovali o tom, ako udržať konkurencieschopnosť poľnohospodárstva a ako ukončiť protesty," povedal.
Proti rušeniu daňového zvýhodnenia dieselu pre poľnohospodárov sa vyslovilo množstvo krajinských premiérov vrátane sociálnych demokratov Woidkeho a Manuely Schwesigovej, ktorá vedie vládu Meklenbursko-Predného Pomoranska.
"Toto rozhodnutie bolo nečakane urobené na spolkovej úrovni a ja ho považujem za zlé," povedal Woidke.
Či vláda nakoniec pod tlakom poľnohospodárov a regiónov ustúpi, nie je jasné. Hovorca spolkovej vlády Steffen Hebestreit na tlačovej konferencii povedal, že vláda trvá na tom, že daňové zvýhodnenie sa zníži už v tomto roku a znova v budúcom roku, aby potom od roku 2026 dotácia úplne zanikla.