Softvér založený na umelej inteligencii bude mať ďalekosiahly vplyv na pracovné miesta a mzdy. V rozvinutých ekonomikách by umelá inteligencia mohla ovplyvniť približne 60 percent pracovných miest, oznámil v nedeľu Medzinárodný menový fond, píšu agentúry AFP a DPA.
Pre približne polovicu dotknutých pracovných miest vo vyspelých ekonomikách bude mať využívanie umelej inteligencie pravdepodobne pozitívny vplyv, čo sa prejaví na vyššej produktivite, uviedol fond v aktuálnej štúdii. V prípade druhej polovice by však umelá inteligencia mohla prevziať úlohy, ktoré v súčasnosti vykonávajú ľudia. To by mohlo viesť k menšiemu počtu voľných pracovných miest a zníženiu platov v týchto oblastiach.
Medzinárodný menový fond tiež varoval pred nárastom nerovnosti. Zamestnanci, ktorí si dokážu dobre poradiť s umelou inteligenciou, by mohli na rovnakých pozíciách očakávať vyššie platy, zatiaľ čo ostatní by zaostávali. Pre zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním vidí Medzinárodný menový fond väčšie šance získať pracovné miesta, na ktoré bude mať umelá inteligencia pozitívny vplyv.
Fond sa domnieva, že v krajinách s nízkymi príjmami môže umelá inteligencia potenciálne výrazne ovplyvniť približne 26 percent pracovných miest a v rozvíjajúcich sa ekonomikách asi 40 percent.
Medzinárodný menový fond zároveň upozornil, že jeho prognózy sú založené na výpočtových modeloch a niektoré faktory je ťažké predpovedať, medzi nimi napríklad možný vznik nových odvetví alebo rýchlosť šírenia umelej inteligencie.