Prezident Petr Pavel spomenul, že by sme mali prejsť na euro. Je to v súčasnosti dobrý nápad?
Áno, je. Už desaťročia som zástancom prechodu na euro. Je pre nás ekonomicky a politicky výhodné a tým, že ho nemáme, strácame bohatstvo a vplyv. Je správne, že sa o tom teraz opäť vedie verejná diskusia, v ktorej napríklad minister Martin Dvořák argumentuje za euro a podpredseda poslaneckej snemovne Jan Skopeček proti. Hoci mám na prijatie eura iný názor, plne súhlasím s podpredsedom Skopečkom, že rozhodnutie, hoci je politické, musí byť založené na racionálnych dôvodoch vrátane prínosov a nákladov. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že Česká národná banka v roku 2000 oznámila, že republika je ekonomicky pripravená vstúpiť do eurozóny. Dúfam, že vláda má k dispozícii takúto fundamentálnu analýzu; predpokladám, že takéto analýzy sa vykonávajú pravidelne – a ak nie, bolo by to do očí bijúce. Najmä preto, že občania Českej republiky v roku 2004 v referende rozhodli o vstupe do EÚ a tiež o prijatí spoločnej meny. S analýzami by mala vláda oboznámiť parlament aj verejnosť.
Aké výhody by podľa vás malo euro v súčasnosti?
Po prvé, prijatie eura má pre nás v Európe významné politické výhody. Po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa veľká časť rozhodovania o Európe celkom prirodzene presunula do kuloárov eurozóny, pretože tam sú zastúpení hlavní európski hráči a nemá zmysel čakať na stretnutia, na ktorých sa do debaty zapojí niekoľko ďalších menších krajín. Na túto zmenu nás upozornili britskí politici, keď opúšťali EÚ. Dovtedy využívali svoj politický vplyv na to, aby sa záležitosti EÚ riešili v rámci EÚ, a nie vopred v rámci eurozóny. Teraz mimo eurozóny prakticky neexistuje silný hráč.
Okrem politických dôvodov má vstup do eurozóny značné hospodárske výhody pre domácnosti, podniky a štát. Poukážem len na niekoľko aspektov. Všetci strácame tým, že platíme značné poplatky bankám, keď meníme koruny na eurá a späť. Ide o desiatky miliárd korún. Ďalšou výhodou prechodu na euro je, že ľudia, podniky a štát si teraz musia buď požičiavať za vysoký úrok v korunách, alebo čeliť kurzovému riziku pri požičiavaní si za nízky úrok v eurách. Tento veľký rozdiel v nákladoch by prechodom na euro zanikol. Gu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.