ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Európske štáty sa dohodli na prísnejších podmienkach a zákazoch pri používaní umelej inteligencie

12.02.2024, 13:07
Autor:
TASRTASR

Zákazy by sa mali týkať aj praktík, ktoré môžu manipulovať s ľuďmi podprahovými technikami alebo zneužívať zraniteľné miesta určitých skupín, napríklad detí, s cieľom poškodiť ich fyzické alebo psychické zdravie.

Systémy umelej inteligencie budú podliehať prísnejším požiadavkám, niektoré typy použití AI by mali byť dokonca zakázané. Vyplýva to z politickej dohody štátov Európskej únie na finálnom znení Aktu o umelej inteligencii (AIA). V najbližších mesiacoch sa bude AIA ešte schvaľovať v Rade EÚ a Európskom parlamente. V pondelok o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

"Tento akt vytvorí v EÚ komplexný regulačný rámec vývoja, nasadenia a používania umelej inteligencie. Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť, aby AI systémy boli dôveryhodné, etické a v súlade so základnými právami a hodnotami," uviedlo ministerstvo.

image

Akým spôsobom umelá inteligencia zmení kamiónovú prepravu?

Akt stanovuje záväzné pravidlá a požiadavky pre AI systémy, akými sú napríklad vysoko rizikové AI systémy používané v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa rezortu informatizácie tieto druhy AI systémov budú podliehať prísnejším požiadavkám.

"Niektoré typy použití AI, ako napríklad biometrická kategorizácia, vzdialená biometrická identifikácia v reálnom čase, využitie kamerových systémov pri rozširovaní databáz tvárí či rozpoznávanie emócií, budú dokonca úplne zakázané," priblížil rezort.

Zákazy by sa mali týkať aj praktík, ktoré môžu manipulovať s ľuďmi podprahovými technikami alebo zneužívať zraniteľné miesta určitých skupín, napríklad detí, s cieľom poškodiť ich fyzické alebo psychické zdravie.

image

Rezort informatizácie otvoril konzultácie k výzve za 50 miliónov eur, plánuje digitálnu transformáciu

"Okrem toho sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre generatívne systémy umelej inteligencie, ktoré vytvárajú obsah alebo interagujú s ľuďmi, ako je napríklad ChatGPT. Tieto požiadavky majú zabezpečiť to, aby bolo jasné, že obsah bol vygenerovaný AI, a poskytnúť záruky proti generovaniu nelegálneho obsahu," vysvetlil štátny tajomník rezortu informatizácie Ivan Ivančin.

Schválenie AIA v Európskom parlamente sa podľa rezortu informatizácie očakáva ešte pred voľbami do europarlamentu. "Niektoré ustanovenia AIA chrániace pred zakázanými použitiami AI systémov vstúpia pritom do účinnosti už šesť mesiacov od jeho oficiálneho zverejnenia," uviedlo ministerstvo s tým, že ostatné ustanovenia začnú platiť po 12 až 24 mesiacoch od zverejnenia.

01 - Modified: 2024-02-03 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Z ChatuGPT ide hrôza. Podľa štúdie sa v ňom dá naplánovať aj biologický útok, má to však svoje úskalia 02 - Modified: 2024-02-02 15:16:39 - Feat.: 1 - Title: Prichádza rok, kedy nám AI ukáže, že nemožno veriť ani vlastným očiam a ušiam 03 - Modified: 2024-01-28 09:05:35 - Feat.: 1 - Title: Firmy očakávajú prínos umelej inteligencie najmä v oblasti informačných technológií a marketingu
01 - Modified: 2024-02-29 13:37:50 - Feat.: - Title: Europarlament vyzval Úniu, aby dala Ukrajine všetko, čo potrebuje na porážku Ruska 02 - Modified: 2024-02-29 12:14:45 - Feat.: - Title: Masívny zber informácií. Európske spotrebiteľské organizácie namietajú nezákonné spracúvanie údajov Metou 03 - Modified: 2024-02-28 15:29:44 - Feat.: - Title: Európski zákonodarcovia vyzvali Kongres USA na schválenie pomoci pre Ukrajinu 04 - Modified: 2024-02-28 12:37:56 - Feat.: - Title: Fico žiada opozíciu, aby prestala EÚ žiadať o zobratie peňazí. Je to nehoráznosť, posťažoval si 05 - Modified: 2024-02-28 11:44:30 - Feat.: - Title: Prestaňte byť nudní, povedala Navaľná europoslancom. EÚ musí byť podľa nej inovatívna, aby porazila Putina
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. marec 2024 06:05