Tisícky indických poľnohospodárov sa vydali na pochod do metropoly Dillí s cieľom presadiť garantované minimálne ceny pre výkup všetkých ich plodín. Polícia hlavné mesto z troch strán uzavrela, aby predišla opakovaniu situácie z roku 2020, keď si nespokojní poľnohospodári vystavali v oblasti Dillí protestné tábory a dlhodobo blokovali diaľnice spájajúce metropolu so susednými indickými štátmi.
Podľa agentúry AP policajti dnes použili slzotvorný plyn, keď sa farmári na jednom mieste pokúsili barikády preraziť, a niektorých protestujúcich zadržali.
Poľnohospodári žiadajú, aby mohli predávať svoje produkty na vládou regulovaných veľkoobchodných trhoch, kde majú záruku minimálnej ceny. Chcú tiež, aby vláda splnila svoj sľub zdvojnásobiť príjmy poľnohospodárov, uviedol spravodajský server BBC News.
Dve kolá rozhovorov medzi poľnohospodárskymi odbormi a federálnymi ministrami riešenie nepriniesli a poľnohospodári vyšli do ulíc. Niektorí mieria do Dillí s kamiónmi či traktormi.
Polícia okolo metropoly vybudovala barikády spevnené betónovými blokmi a ostnatým drôtom. Úrady tiež v metropole zakázali veľké zhromaždenia. V štáte Harijána, susediacom s Dillí, vláda pozastavila internetové služby v siedmich okresoch.
Protestný pochod sa koná nedlho pred plánovanými parlamentnými voľbami, v ktorých nacionalistická hinduistická Indická ľudová strana (BJP) premiéra Naréndru Módího bude usilovať o tretí mandát. Poľnohospodári pritom v Indii predstavujú jednu z najvýznamnejších skupín voličov a analytici predpokladajú, že vláda si ich nebude chcieť pred voľbami nahnevať.
Na 16. februára vyhlásili poľnohospodári aj vo vidieckych oblastiach štrajk, počas ktorého nebudú pracovať. V dedinách zostanú zatvorené obchody aj trhy a poľnohospodári budú blokovať hlavné cesty vedúce cez vidiecke oblasti, píše BBC.
Pri protestoch, ktoré začali koncom roka 2020 a trvali celý rok, sa ich účastníci domohli zrušenia poľnohospodárskej reformy, ktorá farmárom umožňovala predávať plodiny súkromníkom mimo vládou regulované trhy. Poľnohospodári proti reforme protestovali s tým, že ich znevýhodňuje, keďže nahráva veľkým firmám, v ktorých konkurencii nemôžu obstáť. Demonštrácie boli vnímané ako jeden z najväčších problémov, ktorým musel premiér Módí za svojej vlády čeliť.
Vláda v súčasnosti vykupuje od poľnohospodárov za štátom stanovené minimálne ceny ryžu a pšenicu, prospech z vládnych dotácií má ale len asi šesť percent z miliónov indických farmárov, píše agentúra Reuters.