ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Intel by mohol od Bidenovej vlády dostať desaťmiliardovú podporu. Balík má zahŕňať pôžičky aj granty

18.02.2024, 16:53
Autor:
TASRTASR

Intel plánuje investovať desiatky miliárd dolárov do existujúcich závodov v Arizone a Novom Mexiku, ako aj do výstavby novej továrne v Ohiu, kde by podľa firmy mohol vzniknúť najväčší závod na výrobu čipov na svete.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena rokuje s Intelom o balíku stimulov v objeme viac ako 10 miliárd dolárov, píše agentúra Reuters.

Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené so záležitosťou, by balík stimulov pre Intel mal zahŕňať pôžičky aj priame granty.

Americké ministerstvo obchodu, ktoré má na starosti vyplácanie finančných prostriedkov z programu na podporu výroby čipov (CHIPS Act), ako aj Intel odmietli uvedené informácie komentovať.

Ministerstvo už oznámilo udelenie dvoch menších grantov na základe zákona o čipoch a ministerka obchodu USA Gina Raimondová začiatkom tohto mesiaca uviedla, že jej ministerstvo plánuje v priebehu dvoch mesiacov udeliť ďalšie finančné prostriedky z tohto vládneho programu, ktorého celková hodnota predstavuje 39 miliárd dolárov.

image

Technologickí giganti chcú zabrániť zneužívaniu umelej inteligencie vo voľbách

Program pre polovodiče je určený na subvencovanie výroby čipov a ďalších investícií do dodávateľského reťazca. Tieto granty by mali pomôcť pri výstavbe závodov a zvýšení výroby.

Intel plánuje investovať desiatky miliárd dolárov do existujúcich závodov v Arizone a Novom Mexiku, ako aj do výstavby novej továrne v Ohiu, kde by podľa firmy mohol vzniknúť najväčší závod na výrobu čipov na svete.

Wall Street Journal však začiatkom tohto mesiaca uviedol, že Intel chce dokončenie závodu v Ohiu odložiť až na rok 2026. Dôvodom je ochladenie trhu s čipmi, ako aj pomalé čerpanie federálnych prostriedkov.

01 - Modified: 2025-12-25 21:12:00 - Feat.: - Title: Počas spoločnej operácie s USA v Sýrii zahynul jeden z vodcov Islamského štátu 02 - Modified: 2025-12-25 13:47:00 - Feat.: - Title: Moskva poprela správu o jej zámere trvať na zmenách v pláne USA pre Ukrajinu 03 - Modified: 2025-12-25 11:42:00 - Feat.: - Title: Počet prvých žiadostí o podporu v USA klesol výraznejšie, než sa čakalo 04 - Modified: 2025-12-25 06:04:51 - Feat.: - Title: V USA objavili vyše milión nových dokumentov súvisiacich s Jeffreyom Epsteinom 05 - Modified: 2025-12-24 22:43:20 - Feat.: - Title: V Hondurase vyhral Trumpov favorit. Prezidentka hovorí o prevrate a zastrašovaní voličov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2025 22:36