ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Inflácia v Česku klesla vo februári na viac ako päťročné minimum. Dôvodom boli najmä nižšie ceny potravín

11.03.2024, 13:04
Autor:
TASRTASR

Spotrebiteľské ceny vo februári spomalili medziročný rast na dve percentá z januárových 2,3 percenta.

Inflácia v Českej republike vo februári klesla výraznejšie, ako sa očakávalo, a dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako päť rokov, najmä v dôsledku nižších cien potravín, píše agentúra DPA.

Spotrebiteľské ceny vo februári spomalili medziročný rast na dve percentá z januárových 2,3 percenta. Ekonómovia očakávali zmiernenie inflácie na 2,2 percenta. Miera inflácie bola najnižšia od decembra 2018, keď ceny v medziročnom porovnaní rovnako vzrástli o dve percentá.

image

Inflácia v Nórsku spomaľuje, jej úroveň je najnižšia za posledné štyri mesiace

Ceny potravín a nealkoholických nápojov klesli o 4,8 percenta. Odevy a obuv boli vo februári drahšie o 5,8 percenta po januárovom náraste o 5,9 percenta. Ceny v doprave zrýchlili medziročný rast na 1,1 percenta, po zvýšení o 0,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci.

V medzimesačnom porovnaní sa české spotrebiteľské ceny vo februári zvýšili o 0,3 percenta.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 18:58