Vláda Spojených štátov je pripravená poskytnúť americkému výrobcovi čipov Intel subvencie a pôžičky v hodnote takmer 20 miliárd dolárov.
Opatrenie je súčasťou snahy administratívy prezidenta Joea Bidena o podporu domácej výroby čipov, informoval dnes Biely dom.
Intel plánuje v nasledujúcich piatich rokoch v USA investovať vyše 100 miliárd dolárov.
Vláda podľa predbežnej dohody poskytne Intelu až 8,5 miliardy dolárov vo forme subvencií a až 11 miliárd dolárov vo forme pôžičiek. Podporia tak projekty firmy v Arizone, Novom Mexiku, Ohiu a v Oregone.
Americká ministerka obchodu Gina Raimondová v tlačovej správe označila dohodu za "obrovský krok" na zabezpečenie vedúcej pozície Spojených štátov v spracovateľskom priemysle v 21. storočí. Podľa ministerky sa v USA budú vďaka dohode vyrábať špičkové čipy potrebné na zaistenie hospodárskej a národnej bezpečnosti.
Podpora Intelu sa uskutoční s využitím dotačného programu Chips for America na výrobu a vývoj polovodičov, ktorý vlani schválil americký Kongres. Spojené štáty sa prostredníctvom podpory domácej produkcie čipov snažia zbaviť závislosti na Číne a Taiwane.
Spoločnosť Intel podľa agentúry Reuters dúfa, že si v Spojených štátoch zaistí ešte ďalšiu vládnu podporu, a to v podobe daňových úľav za 25 miliárd dolárov. Raimondová podľa agentúry AP uviedla, že dohoda s Intelom pomôže zvýšiť do roku 2030 podiel Spojených štátov na globálnej výrobe najvyspelejších čipov z nuly na 20 percent.
"Špičkové čipy sú základom nášho inovačného systému, najmä čo sa týka rozvoja umelej inteligencie a našich vojenských systémov," povedala novinárom Raimondová. "Nemôžeme čipy iba navrhovať. Musíme ich v Amerike vyrábať," dodala.