Americký minister zahraničia Antony Blinken dnes na úvod Summitu pre demokraciu v Soule zdôraznil, že digitálne technológie musia podporovať demokratické hodnoty. Varoval pritom, že autoritárske režimy tieto technológie zneužívajú na podrývanie demokracie a porušovanie ľudských práv. Upozornil tiež na riziká, ktoré pri šírení dezinformácií predstavujú sociálne siete a umelá inteligencia.
Obsah by mal byť označený
"Boj proti dezinformáciám, najmä tým generovaným umelou inteligenciou, je kľúčový pre bezpečnosť Spojených štátov," vyhlásil podľa agentúry AFP Blinken. "Americké ministerstvo zahraničia preto zverejnilo odporúčania, ktoré majú pomôcť verejnosti lepšie odolávať manipuláciám s informáciami," povedal.
Podľa neho by sociálne médiá mali okrem iného označovať obsah generovaný umelou inteligenciou, "aby používatelia vedeli, či je obrázok skutočný, alebo nie".
Riziká šírenia fake news a dezinformácií sú tento rok zvlášť vysoké, pretože ide o "mimoriadny volebný rok", podotkol Blinken na schôdzke, ktorú organizuje Južná Kórea. Zároveň zopakoval obvinenie Ameriky, že za globálnymi kampaňami zameranými na manipuláciu s informáciami stoja Rusko a Čína.
Rusko obvinili zo šírenia klamstiev aj ďalší účastníci summitu. "Jediná vec, ktorá je desivejšia ako akcia Ruska počas jeho pokračujúcej agresie voči Ukrajine, sú odporné klamstvá, ktoré sú súčasťou ruskej propagandy. Ich šírenie napomáhajú sociálne siete, deepfakes (zmanipulované obrázky, videá či zvuky) a všadeprítomní roboti," povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí Robert Kupiecki.
Typická zaujatosť a dvojaký meter, znie z Číny
Hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Blinkenove výroky odsúdil ako "typickú zaujatosť a dvojaký meter".
"Spojené štáty typicky nazývajú pročínsky obsah a správy dezinformáciami a tie protičínske označujú za pravdivé informácie," povedal. Obvinenie zo šírenia falošných a zavádzajúcich informácií opakovane odmieta aj Kremeľ.
Trojdňový Summit pre demokraciu začal prezident hostiteľskej Južnej Kórey Jun Sok-jol. "Falošné správy a dezinformácie vytvorené s pomocou AI a digitálnych technológií nielenže porušujú osobnú slobodu a ľudské práva, ale tiež ohrozujú demokratické systémy," uviedol juhokórejský prezident.
Južná Kórea hostí tretí Summit pre demokraciu, ktorý vznikol z iniciatívy amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho cieľom je rokovať o spôsoboch, ako zabrániť porušovaniu ľudských práv a slobôd.