Kremeľ vo štvrtok kritizoval Západ za "bezprecedentný tlak" na čínske banky, ktoré prijímajú platby z Ruska. Priznal tak, že existujú určité "problémy" s cezhraničnými transakciami, píše agentúra AFP.
Štátne noviny Izvestija vo štvrtok s odvolaním sa na ruské finančné zdroje napísali, že niektorí čínski veritelia prestali prijímať platby v čínskych jüanoch od ruských spoločností.
"Bezprecedentný tlak USA a Európskej únie na Čínu pokračuje. To vytvára určité problémy," odpovedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázky novinárov.
Spojené štáty a Európska únia sa zameriavajú na spoločnosti a banky v tretích krajinách, ktoré podľa nich pomáhajú Rusku vyhnúť sa sankciám obchodovaním a realizáciou platieb.
Podľa novín Izvestija čínski veritelia Ping An Bank a Bank of Ningbo spolu s niekoľkými menšími bankami prestali prijímať platby v čínskych jüanoch z Ruska.
Minulý mesiac ruské médiá informovali, že Zhejiang Chouzhou Commercial Bank, jedna z hlavných bánk pre ruských exportérov pozastavila všetky transakcie s Ruskom.
Peking sa stal najdôležitejším ekonomickým spojencom Moskvy, odkedy vo februári 2022 spustila vojenskú ofenzívu na Ukrajinu. Obchod medzi oboma krajinami odvtedy prudko vzrástol.
Podľa čínskych colných údajov v roku 2023 dosiahol bilaterálny obchod hodnotu 240,1 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 26 percent.
Peskov vo štvrtok uviedol, že tlak Západu sa "nestane prekážkou pre ďalší rozvoj našich obchodných vzťahov". Obe krajiny môžu podľa neho "prekonať tieto prekážky" a poukázal pritom na "osobitný charakter" vzťahov medzi Pekingom a Moskvou.
Čínsky jüan sa podľa šéfky ruskej centrálnej banky Elviry Nabiullinovej používa na vyrovnanie viac ako tretiny všetkého ruského exportu, pričom pred konfliktom to bolo len 0,4 percenta.
Západné sankcie voči moskovským bankám a finančným inštitúciám obmedzili ich schopnosť obchodovať na medzinárodnej úrovni v dolároch a eurách.