ILUSTRAČNÉ FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ukrajina chce upokojiť poľských farmárov exportnými licenciami na agroprodukty

26.03.2024, 21:35
Autor:
TASRTASR

Poľský minister rozvoja Krzysztof Hetman podľa agentúry PAP v pondelok označil postup rokovaní s Ukrajinou za dobrý. Dodal, že riešenie citlivej otázky licenčného systému očakáva ešte tento týždeň.

Ukrajina je pripravená zaviesť na svoje poľnohospodárske produkty exportné licencie, aby pomohla upokojiť poľských poľnohospodárov. V utorok to vyhlásil ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj, píše agentúra AFP.

Poľskí poľnohospodári od februára blokujú hraničné priechody s Ukrajinou. Protestujú tak proti neférovej konkurencii ukrajinských poľnohospodárov, ktorým Európska únia od ruskej invázie vo februári 2022 udelila výnimku a umožnila bezcolný vývoz agrovýrobkov na územie EÚ. Obe krajiny sa usilujú nájsť východisko z tejto situácie.

"Pokiaľ ide o licenčný systém, súhlasíme s ním a sme pripravení ho prijať, no iba pri štyroch typoch obilnín. Podobný systém používame už aj s Rumunskom a Bulharskom," vyhlásil Solskyj v rozhovore zverejnenom v pondelok večer.

image

Aj členstvo v NATO je tmelom Vyšehradskej štvorky

Jeho vyjadrenia boli zverejnené pred stretnutím európskych ministrov poľnohospodárstva, ktoré bude v stredu v Bruseli. Zúčastní sa na ňom aj Solskyj. Poľský a ukrajinský minister poľnohospodárstva následne budú o tejto téme rokovať vo štvrtok.

Poľský minister rozvoja Krzysztof Hetman podľa agentúry PAP v pondelok označil postup rokovaní s Ukrajinou za dobrý. Dodal, že riešenie citlivej otázky licenčného systému očakáva ešte tento týždeň.

Solskyj bol zdržanlivejší a vyhlásil, že nedokáže predpovedať, čo sa počas stretnutí stane. Dodal, že exportu po súši do Poľska sa venuje neprimerane veľká pozornosť, pretože 90 percent ukrajinského exportu smeruje do prístavov, z toho 70 percent do Ázie, Afriky a ostatných častí sveta.

Členské krajiny EÚ a Európsky parlament začiatkom mesiaca schválili o rok predĺženie výnimiek pre ukrajinské poľnohospodárske výrobky. Pri dovoze hydiny, vajec, cukru, kukurice, krúp a medu "ako poistku" stanovili kvóty na základe priemerných množstiev z rokov 2022 a 2023. Niektoré európske krajiny chceli zoznam rozšíriť aj o pšenicu a jačmeň.

Solskyj tento postup označil za sklamanie a dodal, že Kyjev chcel o množstvách pred zverejnením ešte rokovať.

01 - Modified: 2024-05-19 20:58:22 - Feat.: - Title: Líder opozičnej strany Kaczynski vyzval na masívne verejné investície do jadrových elektrární v Poľsku 02 - Modified: 2024-05-18 17:00:39 - Feat.: - Title: MS v hokeji: Kanaďania zdolali v šlágri Fínsko, Nemci zas Poľsko v B-skupine 03 - Modified: 2024-05-18 12:30:26 - Feat.: - Title: Prítomnosť amerických vojakov v Poľsku výrazne zvyšuje bezpečnosť krajiny, vyhlásil Duda 04 - Modified: 2024-05-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Jednoducho nás tu vyhladia. Ukrajinci na severe opisujú druhý útek pred Rusmi 05 - Modified: 2024-05-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Ruské pozície ničí „divoká lasička“. Ukrajinci si obľúbili vzdušný trik, ktorý sa osvedčil USA vo Vietname
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. máj 2024 01:15