Čínska vláda sa rozhodla motivovať spotrebiteľov k výmene starších automobilov za nové. Tým, ktorí si namiesto existujúceho vozidla zaobstarajú nový elektromobil, poskytne príspevok až 10-tisíc jüanov, čo je približne 1 287 eur.
Pri obstaraní tradičného automobilu s objemom motora do dvoch litrov bude príspevok predstavovať 7000 jüanov. S odvolaním sa na oznámenie čínskych úradov o tom dnes informoval americký ekonomický denník The Wall Street Journal.
Cieľom opatrenia, ktoré bude platiť do konca tohto roka, je podporiť predaj áut v čase, keď sa čínska ekonomika potýka so slabým domácim dopytom. Analytik Tommy Xie z bankovej spoločnosti OCBC uviedol, že podobné opatrenia nie sú všeliekom na štrukturálne problémy v Číne, ale môžu slúžiť ako krátkodobé riešenie, ktoré Pekingu poskytne viac času na reštrukturalizáciu ekonomiky.
Čína je za Spojenými štátmi druhou najväčšou ekonomikou na svete. Cieľom Pekingu je dosiahnuť v tomto roku zhruba päťpercentný rast domácej ekonomiky, podľa niektorých ekonómov by však mohlo byť splnenie tohto zámeru ťažké.
Čína je najväčším automobilovým trhom na svete. Čínska asociácia osobných áut vo štvrtok odhadla, že maloobchodný predaj osobných áut v Číne sa po marcovom náraste o viac ako šesť percent v apríli medziročne znížil o 1,5 percenta.
V Pekingu vo štvrtok začal najväčší čínsky autosalón, na ktorom tento rok automobilky predstavujú 117 nových modelov. Výstava potrvá do 5. mája. Podľa agentúry AP na veľtrhu vzbudil značný záujem napríklad výrobca šikovných telefónov Xiaomi, ktorý koncom marca uviedol na trh svoj prvý elektromobil SU7. Šéf podniku Lej Ťün tento týždeň vyhlásil, že Xiaomi sa o 15 až 20 rokov plánuje stať jedným z piatich najväčších výrobcov automobilov na svete.