Ropný tanker pod panamskou vlajkou.  FOTO: Reuters
StoryEditor

Nehody aj poškodzovanie prírody. Tieňové tankery sú neregulované a pre Stredozemné more nebezpečné

04.06.2024, 16:50
Autor:
TASRTASR

Tieňové tankery boli doteraz zapletené do najmenej 50 incidentov vrátane požiarov, porúch motorov, kolízií, straty riadenia a úniku ropy, uviedla nemecká poisťovňa Allianz Commercial v správe minulý mesiac.

Neregulované tankery, ktoré obchádzajú západné sankcie, predstavujú čoraz väčšie environmentálne riziko pre oblasť Stredozemného mora. Grécko preto prijíma opatrenia na ochranu svojho pobrežia. Uviedol to v utorok minister lodnej dopravy Christos Stylianides. Informuje na základe správy Reuters.

Podľa odhadov expertov tzv. tieňovú flotilu tvorí až 850 tankerov. Prepravujú ropu z krajín ako Irán, Venezuela a Rusko, ktoré čelia viacerým obmedzeniam na vývoz komodity.

Environmentálna výzva

Lode, ktoré prevážajú tieto ropné náklady, však predstavujú obrovskú environmentálnu výzvu. Je pritom ťažké ich sledovať pre neprehľadné vlastnícke štruktúry a používanie "nezápadného" poistenia a iných námorných služieb. Majú pritom len malú motiváciu snažiť sa o dodržiavanie ekologickejších štandardov v lodnej doprave.

image

Civilný obal, ale vojenské srdce. Čína na inváziu na Taiwan chystá aj trajekty

"Vidím určité hrozby pre životné prostredie, najmä v Stredozemnom mori a veľmi blízko našej pevniny a ostrovov," povedal na margo týždňa lodnej dopravy Posidonia v Aténach Stylianides.

Podľa neho to predstavuje aj "veľký problém pre férový medzinárodný obchod s ropou".

Tieňové tankery

Tieňové tankery boli doteraz zapletené do najmenej 50 incidentov vrátane požiarov, porúch motorov, kolízií, straty riadenia a úniku ropy, uviedla nemecká poisťovňa Allianz Commercial v správe minulý mesiac.

"Nemôžeme akceptovať túto situáciu tak blízko nášho pobrežia," povedal Stylianides.

Grécke námorníctvo minulý mesiac rozšírilo odporúčanie o účelovom zákaze lodnej dopravy pri pobreží juhovýchodného Peloponézu, ktorého cieľom bolo podľa dvoch zdrojov odradiť tankery od prečerpávania ruskej ropy z lode na loď pri pobreží Grécka.

"Prečerpanie ropy z lode na loď nie je zakázané. Niekedy je to nevyhnutné, je to súčasť obchodu. Ale vzhľadom na tento vývoj tieňovej flotily pretrvávajú naše obavy z možnej nehody s veľkým vplyvom na životné prostredie," dodal Stylianides.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. január 2026 03:36