Spojené štáty rozšírili sankcie proti Rusku. Obmedzenia majú postihnúť predovšetkým ruské aktivity v Ázii a subjekty, ktoré podľa Washingtonu pomáhajú Rusku s jeho vojnou proti Ukrajine. Celkovo ide o približne 300 ľudí a právnických osôb, uviedlo americké ministerstvo financií. Sankcie USA zaviedli aj na moskovskú burzu a ďalšie významné finančné inštitúcie.
Nové sankcie majú podľa americkej ministerky financií Janet Yellenovej zasiahnuť zvyšné cesty, ktorými Rusko získava v zahraničí zariadenia a súčiastky potrebné pre vojnu na Ukrajine.
Výroba dronov
Ministerstvo spomína napríklad materiály a súčiastky pre výrobu bezpilotných prostriedkov, pre programy biologických a chemických zbraní a pre strojárstvo či polovodičov.
Nové sankcie majú podľa agentúry AP krajiny, ako sú Čína, Spojené arabské emiráty alebo Turecko, odradiť od toho, aby Moskve pomáhali v nákupe kľúčových západných technológií.
Sankcie sa tiež zameriavajú na ruské aktivity v Ázii. Na sankčnom zozname sa nanovo ocitli napríklad pobočky ruských bánk VTB a Sberbank v Číne, v Indii či v Hongkongu, píše agentúra Reuters.
Nové sankcie
Americké ministerstvo financií tiež oznámilo, že cieľom nových sankcií je "architektúra ruského finančného systému", ktorú podľa neho ruské úrady "preorientovali na uľahčenie investícií do (ruského) vojenského priemyslu a na nákup tovaru potrebného pre ďalšiu agresiu proti Ukrajine". Na sankčnom zozname sa tak ocitla napríklad moskovská burza či poisťovňa Sogaz.
"Navyšujeme riziká pre finančné inštitúcie, ktoré obchodujú s ruskou vojnovou ekonomikou, odstraňujeme spôsoby ako obchádzať sankcie a znižujeme schopnosť Ruska mať prospech z prístupu k zahraničným technológiám, vybaveniu, softvéru a IT službám," uviedla ďalej Jellenová.
Od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine zaviedli Spojené štáty sankcie týkajúce sa viac ako 4000 ľudí a právnických osôb v Rusku, píše agentúra AP.
Cieľom je zablokovať, či aspoň obmedziť, schopnosť Ruska obstarávať si v zahraničí kapitál, tovar a služby využiteľné vo vojne na Ukrajine. Sankcie zavedené v uplynulých mesiacoch sa zameriavajú predovšetkým na spôsoby, ktorými sa Rusko snaží reštrikcie obchádzať. Protiruské sankcie zaviedli kvôli vojne na Ukrajine tiež Británia či Európska únia.