Najväčšej americkej banke JPMorgan Chase v druhom štvrťroku stúpol zisk na 18,15 miliardy amerických dolárov z minuloročných 14,47 miliardy amerických dolárov, uviedol finančný dom v piatkovom oznámení. Pomohlo jej zvýšenie investičných poplatkov a dohoda o výmene akcií spoločnosti Visa, ktoré drží.
Konkurenčnej banke Wells Fargo zisk kvôli vysokým nákladom na správu klientskych vkladov klesol na 11,92 miliardy amerických dolárov z minuloročných 12,23 miliardy.
Citigroup v druhom štvrťroku vzrástol zisk z minuloročných 2,9 miliardy amerických dolárov na tohtoročných 3,2 miliardy amerických dolárov, predovšetkým vďaka nárastu výnosov divízie investičného bankovníctva o 60 percent.
Zvyšovanie príjmov za poradenstvo
Veľké americké banky zaznamenávajú nárast príjmov z poplatkov za poradenstvo pri transakciách v oblasti fúzií a akvizícií, pripomenula agentúra Reuters. Spoločnosti sú totiž stále viac presvedčené, že sa americká ekonomika vyhne väčšiemu poklesu.
"Hoci sa zdá, že trhové ocenenie a úverové rozpätie odrážajú skôr priaznivý ekonomický výhľad, sme aj naďalej ostražití voči potenciálnym rizikám," uviedol riaditeľ Jamie Dimon. Dodal, že medzi tieto riziká patrí meniaca sa geopolitická situácia, ktorá zostáva najnebezpečnejšia od druhej svetovej vojny.
Americkí regulátori tento týždeň uložili Citibank pokutu 136 miliónov amerických dolárov kvôli nedostatočnému riešeniu problémov so správou dát zistených v roku 2020. Pokuty aj dodatočné investície do zabezpečenia dát už banka zahrnula do výsledkov za druhý štvrťrok. Citibank tiež v snahe zlepšiť výkonnosť avizovala reorganizáciu, pri ktorej zruší 20-tisíc pracovných miest.
Banky sa v USA stretávajú s dlhodobo vyššími úrokovými sadzbami. Na jednej strane si spotrebitelia a firmy nechcú brať nové úvery s príliš vysokými nákladmi, na druhej strane finančným inštitúciám rastú náklady, aby udržali vklady od klientov, ktorí hľadajú vyššie zhodnotenie svojich peňazí, poznamenala agentúra Reuters. To sa podpísalo aj na klesajúcom zisku Wells Fargo.
Testovanie bánk
Všetkých 31 najväčších amerických finančných inštitúcií v júni prešlo záťažovými testami centrálnej banky Fed. Testované banky by prežili hypotetický scenár, kedy by sa americká ekonomika dostala do vážnej recesie, nezamestnanosť by stúpla na desať percent a hodnota komerčných nehnuteľností by sa prepadla o 40 percent.
Medzi šesť najväčších bánk v USA patria JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs a Morgan Stanley, v tomto poradí.