Rafinérie MOL na Slovensku a v Maďarsku sú na dodávkach ropy od Lukoilu úplne závislé. FOTO: Reuters
StoryEditor

Výpadok ropy z Lukoilu: Szijartó dal Bruselu tri dni, potom budú Maďarsko a Slovensko konať

23.07.2024, 11:51
23.07.2024, 14:47
Autor:
ČTKČTK
  • Maďarsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu, aby sa rozhodnutím Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil začala zaoberať.
  • Európska komisia má na rozhodnutie od pondelka tri dni, uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Tranzit ruskej ropy od spoločnosti Lukoil na Slovensko a do Maďarska cez územie Ukrajiny stále nebol obnovený. S odkazom na zdroj z odvetvia to v utorok uviedla agentúra Reuters.

Ako Rusko pomocou tieňovej flotily obchoduje s ropou napriek sankciám.

Ukrajina v júni jednostranne rozhodla o zákaze tranzitu ropy od Lukoilu cez svoje územie, firmu si totiž pridala na svoj sankčný zoznam. Slovensko a Maďarsko potom tento mesiac oznámili, že ropu od Lukoilu ropovodom Družba cez Ukrajinu prestali dostávať.

Výzva Európskej komisii

Maďarsko a Slovensko preto v pondelok vyzvali Európsku komisiu, aby sa rozhodnutím Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil začala zaoberať. Kyjev podľa slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára porušil asociačnú dohodu uzavretú medzi Ukrajinou a Európskou úniou.

image

Blanár: Zastavenie tranzitu ropy je porušením asociačnej dohody, Európska komisia musí konať

Podľa šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa má Európska komisia od pondelka tri dni na to, aby konala, potom sa Budapešť a Bratislava obrátia na medzinárodný súd, ktorý si sami zvolia.

Slovenský premiér Robert Fico kvôli jednostrannému rozhodnutiu Ukrajiny prestať umožňovať tranzit ropy od Lukoilu cez víkend telefonoval svojmu ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhalovi a krok Kyjeva kritizoval. "Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov," uviedol Fico.

Rozhodnutie Ukrajiny podľa Fica znamená, že bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí maďarskej petrochemickej skupine MOL, bude dostávať o 40 percent menej ropy, než koľko jej potrebuje.

image

Ropa z ruského Lukoilu už na Slovensko netečie. Dlhodobý výpadok negatívne ovplyvní Slovnaft

Maďarsko dostáva od Lukoilu ročne dva milióny ton ropy, čo je asi tretina celkového dovozu ropy, uviedol minister Szijjártó. "Včera (v nedeľu - pozn. red.) som hovoril s ukrajinským ministrom zahraničia. Povedal mi, že oni umožňujú tranzit všetkej ropy, to však nie je pravda," povedal v pondelok novinárom v Bruseli Szijjártó.

Európska komisia požiadavku študuje

Hovorca Európskej komisie uviedol, že komisia požiadavku Maďarska a Slovenska študuje. "V súčasnej dobe sme nezaznamenali okamžitý vplyv na bezpečnosť dodávok ropy do EÚ. Ako obvykle monitorujeme situáciu a sme v úzkom kontakte s maďarskými a slovenskými úradmi. Komisia je pripravená podporiť členské štáty v nájdení riešení spoločne s Ukrajinou. Sme v kontakte aj s Kyjevom, " povedal v utorok na brífingu Európskej komisie hovorca komisie Olof Gill.

Maďarsko očakáva, že komisia Ukrajinu prinúti, aby tranzit ropy od Lukoilu umožnila. Minister Szijjártó v utorok v maďarskej televízii ATV povedal, že pokiaľ sa záležitosť nevyrieši, Budapešť chce aj naďalej blokovať vyplatenie tranže z Európskeho mierového nástroja (EPF). Z neho únia platí podporu Ukrajine.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia na žiadosť agentúry Reuters o komentár v pondelok bezprostredne nereagovalo, hoci šéf ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz výpadok ropy od Lukoilu priznal. "Objemy prepravovanej ropy sú v júli rovnaké ako v predchádzajúcich obdobiach. Nie je tu žiadna ropa od Lukoilu, ale objemy sú rovnaké," tvrdil generálny riaditeľ Naftogazu Oleksij Černyšov.

image

Ukrajinský Naftogaz podal žalobu na Rusko, dlží mu päť miliárd dolárov ako odškodné za Krym

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v utorok podľa agentúry TASS Ukrajinu obvinila, že záležitosťou okolo tranzitu ropy zneužíva na manipuláciu. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak potom povedal, že Moskva sa snaží zabezpečiť, aby ruská ropa ďalej cez Ukrajinu prúdila. K prerušeniu dodávok sa bližšie nechcel vyjadrovať.

Maďarsko je v tomto polroku predsedníckou krajinou v Rade EÚ. Maďarský premiér Viktor Orbán začiatkom júla rokoval v Kyjeve, Moskve, Pekingu a vo Washingtone, kde sa snažil hľadať cesty na ukončenie vojny na Ukrajine. Európska komisia aj ďalšie inštitúcie Únie za to Orbána kritizovali.

image

Orbánova cesta do Moskvy nebola mierová misia, ale misia appeasementu, vyhlásila von der Leyenová​

Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell v pondelok oznámil, že augustové rokovanie únijných ministrov zahraničia sa uskutoční v Bruseli, nie v Budapešti. Reagoval tým práve na postoj Maďarska k vojne na Ukrajine.

Závislé od Lukoilu

Dodávky Lukoilu cez južnú vetvu ropovodu Družba predstavujú asi 50 percent jeho objemu. Rafinérie MOL na Slovensku a v Maďarsku sú na dodávkach ropy od Lukoilu úplne závislé.

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu Volgy a v Bielorusku sa delí do dvoch vetiev - severná vedie do Poľska a do Nemecka, južná cez Ukrajinu potom do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Touto cestou vyvážajú ropu aj ďalšie ruské firmy, ktorým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky do Českej republiky podľa víkendového oznámenia zdrojov Reuters pokračujú normálne.

image

Ukrajinský zákaz pre Lukoil môže mať silný dopad na Maďarsko, píše Politico. Ovplyvniť môže aj Slovensko

Druhým najväčším dodávateľom južnej vetvy Družby je ruská spoločnosť Tatnefť, ktorá tiež dodáva ropu maďarskej firme MOL. Zvyšok ropy touto trasou dodávajú firmy Gazprom Nefť, Russnefť a niekoľko menších nezávislých producentov.

Alternatívny dovoz ropy

Maďarsko môže alternatívne dovážať ropu z chorvátskeho prístavu Omišalj ropovodom Adria, ale Slovensko môže ropu získavať len cez Maďarsko. Od apríla sa dovoz ropy cez Omišalj pohyboval okolo 500-tisíc ton každý mesiac, vrátane ropy z Iraku, Azerbajdžanu a oblastí pri Kaspickom mori.

image

Veľké zmeny v Slovnafte: rafinéria nahrádza Rusko šiestimi novými ropami, kupuje aj americkú

Rusko pokračuje v dodávkach zemného plynu a ropy do Maďarska a na Slovensko cez Ukrajinu napriek sankciám, ktoré voči Rusku za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu zaviedla Európska únia.

Maďarsko, Slovensko a Česká republika ako vnútrozemské štáty dostali zo sankcií na ruskú ropu výnimku, aby mali čas zaistiť si dodávky inak. Slovensko a Maďarsko pritom dodávajú energetické suroviny aj na Ukrajinu. Maďarský minister Szijjártó povedal, že jeho krajina v júni Ukrajine pokryla 42 percent dovozu elektriny.

01 - Modified: 2024-08-30 21:17:06 - Feat.: - Title: Ukrajinci pri útoku na Belgorod poškodili obytné budovy a zabili najmenej päť ľudí 02 - Modified: 2024-08-30 17:23:19 - Feat.: - Title: Szijjártó: Signály z Kyjeva o tranzite cez ropovod Družba sú v rozpore s tvrdeniami Podoľaka 03 - Modified: 2024-08-30 16:48:20 - Feat.: - Title: Ukrajina vyzvala Mongolsko na zatknutie Putina počas jeho návštevy 04 - Modified: 2024-08-30 22:19:50 - Feat.: - Title: Slováci suverénne zdolali Maďarov, o postupe rozhodne duel proti Kazachom 05 - Modified: 2024-08-30 16:05:25 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že dobylo na východe Ukrajiny ďalšie obce. Zdá sa, že Moskva sa sústredí na okolie Pokrovska
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. august 2024 08:25