Filipínsky tanker sa vo štvrtok skoro ráno potopil v Manilskej zátoke kvôli obrovským vlnám. Zo sedemnásťčlennej posádky sa podarilo 16 osôb zachrániť, jeden muž zomrel.
Tanker šiel podľa pobrežnej stráže ku dnu v plytkej časti mora a hrozí, že z neho začne unikať priemyselný vykurovací olej, napísala agentúra AP. Podľa informácií agentúry AFP už sa na hladine objavila niekoľko kilometrov dlhá škvrna.
Škvrna dlhá tri kilometre
Tanker Terra Nova vyplával z provincie Bataan do centrálnej filipínskej provincie Iloilo so zhruba 1,4 miliónmi litrov priemyselného vykurovacieho oleja. Krátko po vyplávaní začali do lode narážať zdvihnuté vlny a posádka sa pokúsila plavidlo otočiť a vrátiť sa do prístavu. To sa ale nepodarilo a tanker sa potopil asi šesť kilometrov od pobrežia.
Hovorca pobrežnej stráže Armando Balilo na popoludňajšej tlačovej konferencii uviedol, že letecké zábery odhalili 3,4 kilometra dlhú škvrnu v lokalite, kde išla loď ku dnu. Nie je však isté, či škvrna pochádza z nákladu alebo z paliva využívaného na pohon lode, doplnil.
"Hrozí veľké nebezpečenstvo, že bude zasiahnutá Manila a jej pobrežie, pretože sa to stalo v Manilskej zátoke... Sú to preteky s časom a my sa pokúsime dostať palivo pod kontrolu a zamedziť úniku," vyhlásil Balilo.
Objavili telo člena posádky
Tanker sa podľa neho potopil v pomerne malej hĺbke 34 metrov, čo umožňuje vysať z lode náklad pomocou špeciálne vybavených plavidiel. Operácia by nemala byť zložitá a mohla by trvať len niekoľko dní, dodal. Nespresnil však, či sa už podarilo presne lokalizovať 65 metrov dlhú potopenú loď. Pátranie pobrežnej stráže zatiaľ viedlo k objaveniu tela jediného mŕtveho člena posádky.
"Potopený tanker Terra Nova je tikajúcou časovanou bombou, ktorá ohrozuje zdravie, bezpečnosť a životné podmienky pobrežných komunít pozdĺž Manilskej zátoky," uviedol vo vyhlásení zástupca ekologickej organizácie Greenpeace pre juhovýchodnú Áziu Jefferson Chua.
Nehoda v oblasti, ktorá sa spamätáva z niekoľkých živelných pohrôm, je podľa neho ďalším dôkazom nebezpečenstva, ktoré pre ľudstvo predstavuje používanie fosílnych palív.
Filipíny v posledných dňoch sužovali silné monzúnové dažde, ktoré ešte zhoršil tajfún Gaemi, ktorý síce filipínsku pevninu nezasiahol, ale zosilnil zrážky, ktoré naprieč súostrovím spôsobili povodne a zosuvy pôdy. Podľa filipínskych úradov pri nich zahynulo najmenej 22 ľudí a pol milióna ďalších muselo opustiť domovy.