Ruská ekonomika zrýchlila v prvom polroku rast na 4,7 percenta z 1,8 percenta v rovnakom období vlani. Nezamestnanosť v júni klesla na rekordné minimum 2,4 percenta. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z oficiálnych štatistík.
Ruská ekonomika rastie do veľkej miery vďaka rozsiahlym vládnym výdavkom na zbrojársku výrobu, pretože Moskva financuje svoju agresívnu vojnu na Ukrajine. Armádny a zbrojársky sektor potom zároveň odčerpávajú množstvo pracovných síl.
Prehrievanie ekonomiky
V druhom štvrťroku bol podľa odhadu ministerstva hospodárstva hrubý domáci produkt vyšší o štyri percentá. V prvom štvrťroku bol medziročný nárast 5,4 percenta.
Centrálna banka varuje, že sa ruská ekonomika prehrieva. Minulý týždeň banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o dva percentuálne body na 18 percent, čo je najvyššia úroveň za viac ako dva roky. Poukázala na nedostatok pracovných síl a rast miezd ako na hlavné príznaky prehriatej ekonomiky a sľúbila, že bude udržiavať prísnu menovú politiku a bojovať s infláciou, kým nedôjde k jej zmierneniu.
Minulý mesiac bolo v Rusku bez práce 1,9 milióna ľudí. Miera nezamestnanosti sa znížila na 2,4 percenta z májových 2,6 percenta. Analytici v ankete agentúry Reuters odhadovali, že bude stagnovať.
Štedré odmeny
Nízku mieru nezamestnanosti v Rusku sprevádza rast miezd. Podniky a úrady musia držať krok so štedrými odmenami pre dobrovoľníkov, ktorí bojujú na Ukrajine.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes zdvojnásobil zálohové platby pre armádnych dobrovoľníkov. Zvýšil tiež minimálnu ročnú mzdu v prvom roku služby na 3,25 milióna rubľov, čo je viac ako trojnásobok priemernej mzdy v Rusku.
Podľa ruského štatistického úradu vzrástli reálne mzdy v prvých piatich mesiacoch roka o 10,1 percenta. Nominálne mzdy sa oproti rovnakému obdobiu roka 2023 zvýšili o 18,7 percenta.
Vysoké platy podporujú spotrebu. V prvých šiestich mesiacoch roka sa maloobchodné tržby podľa Rosstatu zvýšili o 8,8 percenta oproti 2,8 percenta v rovnakom období roka 2023.