Ratingová agentúra Fitch znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Izraela o jeden stupeň na známku A. Dôvodom je zhoršenie geopolitických rizík kvôli pokračovaniu vojny v Pásme Gazy. Hodnotenie dlhu krajiny zostalo v pásme stredná vyššia kvalita, výhľad ratingu je však negatívny, čo znamená, že by sa mohol ďalej znížiť, uviedla agentúra Reuters.
Izraelskú vojnu v Pásme Gazy vyvolal 7. októbra útok teroristickej skupiny Hamas, ktorá v oblasti vládne, na južný Izrael s približne 1200 obeťami. Následná operácia izraelských síl si už vyžiadala desaťtisíce mŕtvych a prerástla v humanitárnu krízu.
"Podľa nášho názoru môže konflikt v Gaze trvať až do roku 2025 a existuje riziko jeho rozšírenia na ďalšie fronty," uviedol Fitch vo vyhlásení.
"Zníženie ratingu kvôli vojne a geopolitickým rizikám, ktoré z nej vyplývajú, je prirodzené," reagoval na sieti X na oznámenie izraelský minister financií Becalel Smotrič.
Obavy, že konflikt v Pásme Gazy by mohol prerásť v širšiu vojnu na Blízkom východe sa vystupňovali po zabití dôležitých predstaviteľov Hamasu a Hizballáhu Izraelom. Izraelský šekel v pondelok klesol voči doláru o 1,7 percenta a akcie v Tel Avive oslabili o jedno percento, pretože investori sa obávajú možného priameho iránskeho útoku na Izrael.
Zvýšené napätie medzi Izraelom a Iránom a jeho spojencami by mohlo znamenať značné vojenské výdavky, zničenie infraštruktúry a poškodenie hospodárskej činnosti a investícií, uviedol Fitch. Očakáva, že izraelská vláda trvalo zvýši vojenské výdavky.
"Verejné financie boli narušené a v roku 2024 očakávame rozpočtový deficit 7,8 percenta HDP a dlh v strednodobom horizonte zostane nad 70 percentami HDP," uviedol Fitch. Predpovedal, že dlh krajiny bude mať rastúcu tendenciu aj po roku 2025, ak budú pokračovať vyššie vojenské výdavky a neistota v ekonomike.
Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu.
Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.