Nemecký kancelár Olaf Scholz napriek kritike zo strany environmentálnych organizácií predpokladá, že pri ostrove Borkum v Severnom mori sa bude čoskoro ťažiť zemný plyn, píše agentúra DPA.
"Povolenia sú na holandskej strane, povolenia sú na nemeckej strane. Bolo by veľmi nepravdepodobné predpokladať, že projekt nebude realizovaný," povedal Scholz v utorok.
Regulačné úrady v Spolkovej krajine Dolné Sasko minulý týždeň udelili holandskej spoločnosti One-Dyas 18-ročnú licenciu na vŕtanie pod morským dnom. Plyn ťažený z domácich ložísk je pre klímu podstatne menej škodlivý ako dovážaný plyn, odôvodnil rozhodnutie regionálny Úrad pre baníctvo, energetiku a geológiu. Na základe vydaného povolenia by sa vŕtanie a ťažba zastavili, ak by sa zistilo, že Nemecko už zemný plyn ako zdroj energie nepotrebuje.
Spoločnosť One-Dyas plánuje začať ťažbu z ložiska v blízkosti nemeckého ostrova Borkum a holandského ostrova Schiermonnikoog ešte tento rok. Vrty sú plánované v hĺbke od 1,5 kilometra do 3,5 kilometra.
Vyťažiteľné množstvo zemného plynu sa podľa odhadov pohybuje od 4,5 miliardy kubických metrov do 13 miliárd kubických metrov. V Nemecku sa podľa vládnych údajov v minulom roku spotrebovalo približne 81 miliárd kubických metrov plynu.
Projekt stále čelí prekážkam a viaceré environmentálne organizácie sa ho v spolupráci s obyvateľmi dotknutých ostrovov snažia zastaviť právnou cestou. Nedávno sa k projektu kriticky vyjadrila aj nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová.