Pred týždňom sa pohybovala cena Brentu okolo 77 dolárov za barel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Po minulom výraznom raste ceny ropy mierne klesli, trhy sú naďalej v napätí z eskalácie na Blízkom východe

27.08.2024, 09:17
Autor:
TASRTASR
  • Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 7.25 h SELČ 81,34 dolárov (72,87 eura) za barel.
  • Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o deväť centov (0,11 percenta).

Po predchádzajúcom výraznom raste zaznamenali ceny ropy v utorok mierny pokles. Aj naďalej sú však oproti začiatku minulého týždňa na podstatne vyššej úrovni, pričom cena Brentu sa drží nad 81 dolárov za barel (159 litrov).

Na porovnanie, pred týždňom sa pohybovala okolo 77 dolárov za barel. Informujú agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 7.25 h SELČ 81,34 dolárov (72,87 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o deväť centov (0,11 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,24 dolárov za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 18 centov alebo 0,23 percenta.

image

Ceny ropy pokračujú v raste. Na dopyt pozitívne vplývali očakávania, že Fed zníži úroky

Pod pondelkový (26. 8.) výrazný rast cien ropy sa podpísalo viacero faktorov. Na jednej strane ich nahor posunuli zvýšené očakávania, že americká centrálna banka v septembri pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb, na druhej ich posilnila eskalácia konfliktu na Blízkom východe a informácie o zastavení ťažby z ropných ložísk v Líbyi.

"Trhy sú naďalej v napätí, keďže potýčky medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh naberajú na intenzite," uviedli analytici z banky ANZ. "Navyše napätie v oblasti dodávok ropy zvýšila Líbya, kde vláda vo východnej časti oznámila, že v dôsledku zvyšujúcich sa politických sporov v krajine pozastaví produkciu a vývoz ropy," dodali.

To podľa výpočtov agentúry Reuters ovplyvní produkciu v objeme 1,17 milióna barelov denne.

01 - Modified: 2025-12-26 14:37:00 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa prakticky nemenili, za rok smerujú k najväčšiemu poklesu za 5 rokov 02 - Modified: 2025-12-25 10:21:51 - Feat.: - Title: Ceny ropy pred Vianocami klesli, čaká sa najprudší pokles za päť rokov 03 - Modified: 2025-12-24 12:20:19 - Feat.: - Title: Turecko získalo čiernu skrinku lietadla, ktoré prevážalo líbyjského generála. Posádka hlásila problém 04 - Modified: 2025-12-23 21:28:00 - Feat.: - Title: Premiér Líbye tvrdí, že pri nehode lietadla v Turecku zahynul líbyjský generál 05 - Modified: 2025-12-23 20:19:48 - Feat.: - Title: Turecko stratilo kontakt s lietadlom, v ktorom je líbyjský generál
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. december 2025 19:44