Americké akcie dnes uzavreli zmiešane. Náladu na trhu podporili priaznivé údaje o ekonomike Spojených štátov, akcie výrobcu čipov Nvidia však výrazne oslabili, pretože jeho výhľad investorov sklamal.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 0,59 percenta a zakončil obchodovanie na novom rekordnom maxime 41 335,05 bodu. Širší index S&P 500 však zostal takmer bez zmeny na 5591,96 bodu, zatiaľ čo index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,23 percenta na 17.516,43 bodu.
Akcie spoločnosti Nvidia kvôli neuspokojivému výhľadu oslabili o viac ako šesť percent, hoci firma vykázala prudký nárast zisku a tržieb za druhý štvrťrok. Nvidia v poslednej dobe ťaží zo silného dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v druhom štvrťroku v celoročnom prepočte zvýšil o tri percentá, zatiaľ čo rast v prvých troch mesiacoch roka predstavoval 1,4 percenta. Ministerstvo tak zlepšilo svoj júlový odhad, podľa ktorého rast v druhom štvrťroku dosiahol 2,8 percenta.
Americký dolár po prekvapivo priaznivých údajoch o vývoji ekonomiky USA posilňoval. Euro voči doláru okolo 22:00 SELČ strácalo zhruba 0,4 percenta a pohybovalo sa v blízkosti 1,1075 dolára. V priebehu obchodovania zostúpilo až na desaťdňové minimum pod 1,1060 dolára.
Údaje o HDP podporili očakávania, že americká centrálna banka (Fed) v septembri zníži úrokové sadzby skôr o štvrť percentuálneho bodu než o pol percentuálneho bodu. Posilnili tiež nádeje, že americká ekonomika by sa mohla vyhnúť recesii.
"Údaje znižujú pravdepodobnosť redukcie úrokov o pol percentuálneho bodu, hoci dôležitejšia bude budúci týždeň správa o trhu práce," uviedol analytik Brad Bechtel zo spoločnosti Jefferies. Americké ministerstvo práce budúci týždeň v piatok zverejní údaje o augustovej tvorbe pracovných miest a miere nezamestnanosti v USA.
K oslabeniu eura prispeli dnešné údaje o augustovom poklese inflácie v Nemecku, ktoré podporili vyhliadky na ďalšie znižovanie úrokov v eurozóne. Spolkový štatistický úrad oznámil, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku podľa údajov harmonizovaných s metodikou výpočtu Európskej únie v auguste spomalil na dve percentá z 2,6 percenta v júli.