Akcie v Spojených štátoch začali nový mesiac poklesom. Investori hodnotili správu o aktivite v továrňach a pripravujú sa na rad správ z amerického trhu práce, ktoré by mohli ovplyvniť rozsah zníženia úrokových sadzieb centrálnou bankou USA.
Index Dow Jones klesol o 626,15 bodu, teda 1,51 percenta, na 40 936,93 bodu. Širší index Standard & Poor‘s oslabil o 119,47 bodu, čiže 2,12 percenta, na 5528,93 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa prepadol o 577,33 bodu, čiže 3,26 percenta, na 17 136,30 bodu.
Ukazovateľ aktivity v americkom spracovateľskom priemysle v auguste vzrástol z júlového osemmesačného minima. Pomohlo mu zlepšenie zamestnanosti. Celkový trend ale ukázal, že aktivita v továrňach je naďalej nevýrazná.
September je všeobecne považovaný za jeden z najhorších mesiacov vo výkonnosti akciových trhov na základe údajov siahajúcich až do 50. rokov minulého storočia, upozornil analytik firmy Alexis Investment Partners Jason Browne.
Z 11 sektorov indexu S&P ich osem kleslo, na čele s technologickými, energetickými, komunikačnými a priemyselnými spoločnosťami. Oslabilo aj sedem najvýznamnejších technologických firiem, ktoré stoja na čele tohtoročného rastu trhu, ako Nvidia a Microsoft.
Pozornosť investorov sa tento týždeň bude sústrediť predovšetkým na správu o zamestnanosti za august, pretože šéf centrálnej banky USA Jerome Powell minulý mesiac podporil skorý začiatok znižovania úrokových sadzieb v reakcii na obavy zo zmiernenia situácie na trhu práce.
Ekonómovia opýtaní agentúrou Reuters očakávajú, že americká ekonomika v auguste vytvorila 165-tisíc pracovných miest, v júli to bolo 114-tisíc miest. V stredu tiež budú zverejnené údaje o počte voľných pracovných miest a vo štvrtok správa o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
Trhy teraz dávajú šancu 63 percent tomu, že Fed v polovici septembra zníži základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Šanca, že úroky znížia až o pol percentuálneho bodu, je teraz 37 percent. Celkovo trhy počítajú do konca tohto roka s poklesom úrokov o jeden percentuálny bod.
Americký dolár posilnil ku košu mien. Obchodníci sa pripravovali na týždeň plný štatistických údajov, vrátane piatkovej správy o vývoji zamestnanosti, ktorá by mohla ovplyvniť vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Dolár však oslabil k japonskému jenu, pretože guvernér japonskej centrálnej banky uviedol, že Bank of Japan bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, pokiaľ sa ekonomika a inflácia budú vyvíjať tak, ako bankári v súčasnosti očakávajú.
V závere obchodovania dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, vzrástol o 0,1 percenta na 101,78 bodu. Euro voči doláru oslabilo o 0,3 percenta na 1,1042 dolára. Dolár k jenu klesol o 0,9 percenta na 145,64 jenu. Euro voči jenu stratilo 1,1 percenta a obchodovalo sa za 160,82 jenu.