Ruský plynárenský gigant Gazprom podpísal s Maďarskom memorandum o možnom zvýšení predaja plynu. S odkazom na oznámenie firmy o tom informovala agentúra Reuters.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó dnes napriek vojne na Ukrajine a západným sankciám vystúpil na ruskom energetickom fóre v Petrohrade. Maďarsko teraz predsedá Rade Európskej únie.
Szijjártó sa nebojí
Tlaku zo strany EÚ sa kvôli svojim návštevám Ruska nebojí, povedal Szijjártó podľa ruských tlačových agentúr. "Zahraničná politika je súčasťou suverenity a my nikomu nedovolíme, aby túto suverenitu obmedzoval," povedal maďarský minister.
Pri vystúpení na Petrohradskom medzinárodnom plynovom fóre bol za zachovanie spolupráce s Moskvou v oblasti ropy, plynu a jadrovej energetiky. Zdôraznil, že zatiaľ čo rozhodujúci činitelia v Bruseli považujú energetiku za "ideologickú" záležitosť, Maďarsko nazerá na dodávky energie ako na "fyzickú realitu", ktorá závisí aj od dodávateľskej infraštruktúry.
Strata možnosti tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu Maďarsko podľa Szijjárta nepoškodí preto, že jeho krajina dostáva ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream cez Čierne more. "Táto alternatívna trasa môže pomôcť nielen Maďarsku, ale aj ďalším krajinám strednej Európy, ak budú čeliť vážnej situácii v prípade, že nebude tranzit cez Ukrajinu," povedal maďarský minister.
Zároveň túto krajinu, ktorá je s Ruskom vo vojnovom stave, skritizoval, že zmluvu o tranzite ruského plynu cez svoje územie, ktorá vyprší koncom roka, nechce predĺžiť.
Udržuje dobré vzťahy s Ruskom
Maďarsko sa na rozdiel od väčšiny krajín Európskej únie snaží udržiavať s Ruskom úzke politické a obchodné vzťahy. Ukrajina vyhlásila, že dohodu s Ruskom neobnoví, a Moskva uviedla, že rozhodnutie je na Ukrajine a na Európe.
V roku 2023 dodalo Rusko cez Ukrajinu do Európy približne 15 miliárd metrov kubických plynu. To je asi len osem percent dodávok rôznymi trasami z rokov 2018 a 2019, keď boli na maxime.
Szijjártó uviedol, že Maďarsko je so spoluprácou s ruským energetickým gigantom Gazpromom spokojné a že nemá žiadne atraktívne alternatívy. "V tomto roku odoberáme od Gazpromu v Maďarsku celkom 6,7 miliardy metrov kubických plynu... Vďaka tomu bude TurkStream úplne využitý vo svojej plnej kapacite," povedal maďarský minister.
Pokiaľ ide o ropu, Maďarsko jej tento rok dovezie z Ruska ropovodom Družba približne päť miliónov ton, povedal šéf maďarskej diplomacie.
Dodal, že EÚ nezaviedla sankcie proti dodávkam plynu a jadrového paliva z Ruska zásluhou Maďarska. Vláda pravicového populistu Viktora Orbána totiž aj dva a pol roka po začatí sankcií EÚ proti Rusku naďalej udržuje dobré vzťahy s Moskvou.
Tento rok v júli prijal šéfa maďarskej vlády kremeľský vodca Vladimir Putin. Orbán si tento týždeň vypočul tvrdú kritiku v Európskom parlamente, kde s oneskorením predstavoval priority svojho predsedníctva.