Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Únia navrhuje sankcie na čínske firmy, ktoré pomáhajú Rusku vo vojne, chce obmedziť aj ropné tankery

26.11.2024, 14:31
Autor:
ČTKČTK

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning obvinenia odmietla a uviedla, že Čína je proti jednostranným sankciám, ktoré nemajú oporu v medzinárodnom práve.

Európska únia navrhuje uvaliť sankcie na čínske firmy, ktoré podľa nej pomohli ruským spoločnostiam vyvinúť útočné drony nasadené v bojoch na Ukrajine. Európska komisia ako výkonný orgán Únie tiež zvažuje ďalšie obmedzenia na ruských ropných tankerov, aby Moskve viac skomplikovala obchádzanie existujúcich reštrikcií. S odvolaním sa na príslušné dokumenty k týmto návrhom to uviedla agentúra Bloomberg.

Správa prichádza v čase, keď v Taliansku rokujú ministri zahraničia skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7. Venujú sa okrem iného opatreniam proti Číne a ďalším krajinám, ktoré podporujú ruské vojnové úsilie na Ukrajine. Opatrenia, ktoré by zaviedla EÚ, by si vyžadovali podporu všetkých 27 členských štátov.

Čína obvinenia odmieta

Proti niektorým firmám už zaviedli sankcie Spojené štáty a Británia. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning obvinenia odmietla a uviedla, že Čína je proti jednostranným sankciám, ktoré nemajú oporu v medzinárodnom práve.

"Nikdy sme žiadne zbrane neposkytli a prísne kontrolujeme tovar dvojakého použitia, vrátane vývozu dronov," povedala hovorkyňa na dnešnej tlačovej konferencii v Pekingu. "Prijmeme potrebné opatrenia na presadenie legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov," dodala. Hovorca Európskej komisie odmietol situáciu komentovať.

image

Švédsko chce presunúť čínsku loď spájanú s poškodením podmorských káblov, aby pomohlo vyšetrovaniu

Európska únia tiež navrhla pridať do programu sankcií čínskeho štátneho príslušníka, ktorý má pod kontrolou spoločnosť, ktorá porušila obchodné obmedzenia EÚ. Ďalej firmu so sídlom v Hongkongu, ktorá poskytla ruským vojenským podnikom zakázané mikroelektronické súčiastky, a tiež predstaviteľov severokórejskej obrany, ktorí sa podľa dokumentov podieľali na rozhodnutí Pchjongjangu nasadiť vojakov na pomoc Rusku.

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa snažil vylíčiť Peking ako neutrálny, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, a presadzoval zlepšenie medzinárodných vzťahov. V neposlednom rade preto, aby vývoz naďalej podporoval čínsku ekonomiku, ktorá sa potýka s problémami. Čína opakovane kritizuje západné sankcie a uvádza, že nebude poskytovať prostriedky na zabíjanie ani jednej strane.

Balík sankcií

V rámci 15. balíka sankcií, ktoré Únia prijala od začiatku ruskej vojenskej invázie z februára 2022, navrhuje EK podľa dokumentov uviesť na zoznam viac ako 50 jednotlivcov a takmer 30 subjektov, zmraziť ich majetok a uvaliť zákaz cestovania.

Medzi ciele patrí väčšinou ruskí vojenskí výrobcovia a tiež malá skupina čínskych firiem, ktoré fungujú ako ich dodávatelia. Na zozname by mali byť aj ďalšie firmy, ktoré údajne spolupracujú s ruskými subjektmi na výrobe útočných dronov a ktorým tiež poskytujú kľúčové komponenty, ako sú motory.

Bloomberg v júli napísal, že čínske a ruské firmy vyvíjajú útočný dron podobný iránskemu modelu nasadenému na Ukrajine. To vyvolalo obavy, že sa Peking môže priblížiť k poskytovaniu smrtiacej pomoci, pred ktorou západní predstavitelia varovali.

image

VEĽKÁ ANALÝZA: Nemci chcú od novej vlády ekonomický reštart. Pomôcť majú i státisíce kvalifikovaných migrantov

Nový súbor opatrení, ktorý by sa ešte mohol zmeniť, zahŕňa aj zákaz vstupu viac ako 45 ruských ropných tankerov do európskych prístavov a odopretie niektorých služieb. Únia a jej spojenci sa snažia dosiahnuť, aby Moskve klesli príjmy z predaja ropy a aby už nebola schopná obchádzať cenový strop, ktorý západné štáty zaviedli na ruskú ropu.

Ďalšie navrhované sankcie by zasiahli ruské firmy prepravujúce ropu aj početný vojenský personál a vedenie spoločností. V rámci pokračujúceho úsilia o sprísnenie presadzovania existujúcich opatrení Únie tiež navrhuje obmedzenie obchodu asi pre 30 subjektov, ktoré sa podieľajú na pomoci Moskve získať zakázané technológie používané v zbraniach na Ukrajine alebo potrebné na ich výrobu. Tento zoznam podľa dokumentov zahŕňa firmy v Rusku, Srbsku, Iráne, Indii, Thajsku, Spojených arabských emirátoch a tiež v Číne a Hongkongu.

EÚ tiež navrhuje mechanizmus, ktorý umožní centrálnym depozitárom cenných papierov v Únii uvoľniť časť hotovosti, ktorú držia tvárou v tvár narastajúcim súdnym sporom v Rusku.

01 - Modified: 2024-11-26 13:15:57 - Feat.: 1 - Title: Ráž chce Zimný prístav predať čo najdrahšie, počíta s takmer pol miliardou. Zmena plánov bude trvať roky 02 - Modified: 2024-11-25 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Éra globálneho varu. Nové údaje ukazujú, ako tento rok vytvoril nechcené rekordy v klimatickej kríze 03 - Modified: 2024-11-25 20:39:08 - Feat.: 1 - Title: Šéf Vojenského výboru NATO vyzýva firmy pripraviť sa na možný vojnový scenár 04 - Modified: 2024-11-25 13:27:05 - Feat.: 1 - Title: EÚ začala vo WTO formálne konanie proti čínskym clám na dovoz brandy 05 - Modified: 2024-11-25 08:15:32 - Feat.: 1 - Title: EÚ a Čína sa blížia k vyriešeniu sporu o clá na dovoz elektrických vozidiel
01 - Modified: 2024-12-18 18:23:49 - Feat.: - Title: Francúzsko tvrdí, že má dôkazy o ruskom ovplyvňovaní influencerov na sociálnych sieťach 02 - Modified: 2024-12-18 17:59:23 - Feat.: - Title: Rutte pripravil stretnutie so Zelenským a lídrami Únie. Nasadenie európskych vojakov vyvoláva rozpory 03 - Modified: 2024-12-18 17:02:29 - Feat.: - Title: Ruské úrady oznámili zostrel desiatich rakiet mieriacich na Rostovskú oblasť, jedna zasiahla obec 04 - Modified: 2024-12-18 16:28:24 - Feat.: - Title: Vzájomná kontrola zbrojenia je vecou minulosti. Medzi USA a Ruskom už nie je dôvera, tvrdí Gerasimov 05 - Modified: 2024-12-18 15:35:08 - Feat.: - Title: Ruský Gazprom prvýkrát dodal skvapalnený zemný plyn do Talianska
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. december 2024 19:46