Hlavný ekonóm ECB Philip Lane. FOTO: Reuters
StoryEditor

ECB by sa mala v budúcnosti viac zamerať na nadchádzajúce riziká, tvrdí hlavný ekonóm banky

02.12.2024, 09:26
Autor:
TASRTASR

Zvýšenie inflácie na konci roka sa do značnej miery očakávalo v dôsledku bázických efektov, keďže minulý rok došlo v tomto čase k prudkému poklesu cien energií.

Európska centrálna banka (ECB) by mala pri rozhodovaní o menovej politike klásť väčší dôraz na nadchádzajúce riziká, vyhlásil hlavný ekonóm ECB Philip Lane. Informuje agentúra Reuters.

"Keď sa skončí proces dezinflácie, potom si myslím, že menová politika musí byť v podstate orientovaná na budúcnosť a musí skúmať, aké sú možné nové šoky, ktoré by mohli viesť k menším alebo väčším inflačným tlakom," povedal Lane v rozhovore, ktorý zverejnil v pondelok denník Financial Times.

Celková inflácia klesla smerom k dvojpercentnému cieľu ECB, rast cien služieb sa však ešte musí spomaliť, povedal Lane. "V určitom okamihu prejdeme od veľmi dôležitej dezinflačnej úlohy k novej úlohe stabilizovať infláciu na udržateľnej úrovni dvoch percent," dodal hlavný ekonóm ECB.

image

Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky podporil ďalšie zníženie úrokov

Medziročná miera inflácie v eurozóne v novembri 2024 vzrástla na 2,3 percenta z októbrových dvoch percent. Podľa predbežných údajov štatistického úradu EÚ Eurostat sa tak vrátila nad cieľ ECB.

Zvýšenie inflácie na konci roka sa do značnej miery očakávalo v dôsledku bázických efektov, keďže minulý rok došlo v tomto čase k prudkému poklesu cien energií.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, zostala v novembri na októbrovej úrovni 2,7 percenta.

01 - Modified: 2025-12-19 14:57:24 - Feat.: - Title: Inflácia v eurozóne sa v najbližších mesiacoch udrží na úrovni dvoch percent. 02 - Modified: 2025-12-17 13:45:33 - Feat.: - Title: ECB nenechá nič na náhodu, na konci roka si zachová chladnú hlavu 03 - Modified: 2025-12-11 12:30:39 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka chce zjednodušiť reguláciu bankového sektora v EÚ 04 - Modified: 2025-12-10 13:56:10 - Feat.: - Title: Lagardová: Ekonomika eurozóny je odolná, ECB môže zvýšiť prognózy rastu 05 - Modified: 2025-12-04 16:30:00 - Feat.: - Title: Koruna a hotovosť do ústavy!
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2025 23:51