Šéf nemeckého koncernu Volkswagen (VW) Oliver Blume dnes na stretnutí so zamestnancami závodu vo Wolfsburgu obhajoval plány vedenia na úspory, ktoré počítajú aj so znižovaním platov a prepúšťaním.
Odbory, ktoré v pondelok usporiadali v Nemecku výstražný štrajk, vyzval na kompromis. Ich návrh riešenia, ktorý vylučuje uzatváranie závodov, podľa neho však na riešenie krízy v najväčšej európskej automobilke nestačí.
Situácia je vážna
"Aktuálna situácia je vážna," povedal Blume zamestnancom na zhromaždení vo Wolfsburgu, kde je zároveň ústredie firmy. "Preto sú potrebné opatrenia, aby sme zaistili budúcnosť Volkswagenu," dodal.
Dôvody, prečo musí koncern šetriť, sú podľa neho silnejúca konkurencia a zároveň klesajúci dopyt. "Navyše naše náklady na prácu v Nemecku sú príliš vysoké," povedal Blume.
Zhromaždenie dnes dopoludnia začalo za hlasných protestov zamestnancov. Blumeho privítali piskotom, pokrikom aj transparentmi, ktorými protestovali proti chystaným úsporným opatreniam. "Kedy bude šetriť predstavenstvo?" uvádzalo sa na jednom z transparentov, "Všetky závody musia zostať" napísal jeden zo zamestnancov na ďalšie.
Wolfsburský závod Volkswagenu je najväčšou továrňou koncernu na svete a zamestnáva zhruba 50-tisíc ľudí.
Na neverejnom zhromaždení dnes okrem Blumeho prehovorí aj sociálnodemokratický minister práce Hubertus Heil, ktorý bol predtým proti prepúšťaniu a uzatváraniu tovární Volkswagenu v Nemecku. Heilov volebný obvod, v ktorom sa chce vo februárových predčasných parlamentných voľbách znovu uchádzať o poslanecký mandát, priamo susedí s Wolfsburgom.
Možné sú len dva scenáre
Za zamestnancov prehovorila predsedníčka zamestnaneckej závodnej rady Daniela Cavallová, ktorá v pondelok vyhlásila, že teraz existujú len dva scenáre pri rokovaní s vedením koncernu - zblíženie, alebo eskalácia.
Dnes v prejave bola o niečo zmierlivejšia a vyzvala na rokovania o kompromise. Znovu však odmietla navrhnuté uzavretie niektorých tovární. Cavallová vyzvala aj vládnych politikov, aby pomohli s riešením krízy a nečakali až na predčasné parlamentné voľby.
V pondelok štrajkovalo v deviatich z desiatich nemeckých závodov značky Volkswagen takmer stotisíc zamestnancov proti chystanému rozsiahlemu prepúšťaniu, znižovaniu miezd a pravdepodobnému zatváraniu tovární automobilky v Nemecku. V továrni vo Wolfsburgu sa štrajku zúčastnilo 47-tisíc ľudí.
Odborári už skôr uviedli, že sú pripravení k ústupkom, ktoré by firme ušetrili až 1,5 miliardy eur, požadovali ale záruky ohľadom zachovania závodov a pracovných miest. Podľa Blumeho ale tento návrh nie je dostatočný, môže ale poslúžiť ako východiskový bod pre ďalšie rokovania.
"Naše výrobky sú dobré, musíme len znížiť náklady - a to vo všetkých oblastiach," dodal. Vedenie dlhodobo tvrdí, že musí náklady v Nemecku znížiť na úroveň konkurencie, ale aj tovární koncernu Volkswagen v strednej a východnej Európe a Južnej Amerike.
Do koncernu VW patrí aj česká automobilka Škoda Auto, ktorej sa však na rozdiel od značky Volkswagen darí. Na konci októbra uviedla, že zvýšila celosvetovo za tri štvrťroky medziročne výrobu o 5,3 percenta na 780 500 vozidiel.
Odborári s ďalšími krokmi po pondelkovom štrajku zatiaľ čakajú do rokovaní s vedením koncernu, ktoré je plánované na 9. decembra.