Vyhliadky globálneho obchodu v roku 2025 sú neisté. Dôvodom je hrozba obchodných vojen v súvislosti s možným zavedením ciel v USA. Uviedla to Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj. Správa pochádza z AFP.
UNCTAD zároveň predpovedala, že globálna výmena tovarov a služieb by mala v roku 2024 dosiahnuť rekordnú výšku takmer 33 biliónov dolárov (31,31 bilióna eur), čo predstavuje medziročný nárast o jeden bilión dolárov alebo 3,3 percenta a poukazuje na odolnosť svetového obchodu napriek pretrvávajúcim výzvam.
V roku 2024 obchod so službami vzrástol medziročne o sedem percent a podieľal sa polovicou na zvýšení celkovej hodnoty obchodnej výmeny, zatiaľ čo obchod s tovarom stúpol o dve percentá.
Konferencia vo svojej správe však zároveň upozornila, že "výhľad obchodu na rok 2025 je zahmlený potenciálnymi zmenami politiky USA vrátane zavedenia širších ciel, ktoré by mohli narušiť globálne hodnotové reťazce a ovplyvniť kľúčových obchodných partnerov".
Novozvolený americký prezident Donald Trump pohrozil uvalením prísnejších ciel na obchodných partnerov, ktorých obviňuje, že využívajú americký otvorený trh.
Aj keď sa v správe Trump nespomína, varuje, že "takéto opatrenia môžu vyvolať odvetné kroky a dominové efekty, ktoré ovplyvnia priemyselné odvetvia a ekonomiky v rámci celých dodávateľských reťazcov". "Aj samotná hrozba ciel vytvára nepredvídateľnosť, oslabuje obchod, investície a ekonomický rast."
Podľa UNCTAD hrozbe zvýšenia ciel sú najviac vystavené Čína, Európska únia a Vietnam, keďže majú veľké obchodné prebytky so Spojenými štátmi.
UNCTAD v dokumente vyzvala tiež "rozvojové ekonomiky, aby prijali cielené politiky, ktoré posilnia diverzifikáciu obchodu a investovali do sektorov s vysokou hodnotou na zmiernenie rizík".
Generálna tajomníčka UNCTAD Rebeca Grynspanová na záver uviedla, že "obchod zostáva základným kameňom trvalo udržateľného rozvoja".