Zástupcovia členských štátov EÚ sa dnes nezhodli na pätnástom balíčku sankcií proti Rusku, uviedli diplomatické zdroje. Proti predloženej verzii sa postavili Litva a Lotyšsko, rokovania ďalej pokračujú.
Očakáva sa, že sankcie budú schválené do konca roka a budú obsahovať ďalšie obmedzenia pre osoby a spoločnosti, ktoré sa podieľajú na ruskej agresii voči Ukrajine. Mali by zacieliť aj proti takzvanej tieňovej flotile zahraničných plavidiel, ktoré prepravujú ruské ropné produkty.
O pätnástom balíku sankcií proti Rusku išlo na dnešnom zasadnutí takzvaného Coreperu, teda na schôdzke veľvyslancov krajín EÚ v Bruseli. Nové obmedzenia sa majú týkať napríklad osôb, ktoré sa podieľali na ruskom zbombardovaní kyjevskej detskej nemocnice Ochmatdyt.
Sankcie však majú zasiahnuť aj firmy, ktoré do Ruska naďalej dovážajú tovary s dvojakým použitím. Ďalšie obmedzenia majú zasiahnuť ruskú tieňovú flotilu.
Balík obsahuje tiež predĺženie takzvanej českej výnimky z európskeho zákazu dovozu ruských ropných produktov, hoci Praha sa o to neusilovala. Zákaz dodávok produktov z ruskej ropy bol schválený už skôr v rámci sankcií, ktoré Európska únia uvalila na Rusko kvôli jeho agresii voči Ukrajine, výnimku zo zákazu dostali okrem Česka aj Slovensko a Maďarsko.
Platnosť výnimky skončila 5. decembra a české ministerstvo priemyslu už na konci novembra informovalo, že "Česká republika nevidí dôvod, prečo by sa mala výnimka predlžovať". Výnimka teda v pôvodnom návrhu vôbec nebola, avšak podľa informácií ČTK ju do textu presadilo Slovensko kvôli tomu, že ide podľa jeho slov o záležitosť dôležitú "pre energetickú bezpečnosť regiónu".
V ďalšej verzii preto Európska komisia výnimku do textu opäť zaradila a žiadny z členských štátov EÚ s tým nemá problém.
O zavedenie cielenejších sankcií proti ruskej tieňovej flotile žiadali v polovici novembra aj europoslanci. Flotila je podľa nich kľúčovým zdrojom financovania pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine. Členovia EP vo svojom uznesení požiadali členské štáty EÚ, aby posilnili všetky kontroly a zvýšili sledovanie pomocou dronov a satelitov.
Rusko používa na vývoz ropy a ropných produktov do zahraničia staré tankery, často nepoistené a s nejasným vlastníctvom, a to napriek sankciám EÚ, skupiny G7 a ďalším medzinárodným sankciám. Tieto aktivity tiež vyvolávajú obavy z rizika ekologických katastrof, vrátane závažných únikov ropy.