Desiatky tisíc zamestnancov automobilky Volkswagen (VW) v Nemecku dnes vstúpili do druhého výstražného štrajku, ktorý protestujú proti ohlásenému znižovaniu miezd, rozsiahlemu prepúšťaniu a pravdepodobnému zatváraniu tovární.
Prvého výstražného štrajku minulý pondelok sa zúčastnilo podľa odborov IG Metall takmer stotisíc ľudí. Dnešným protestom chcú odborári podporiť svoje požiadavky, s ktorými prišli na rokovania s vedením koncernu v ústredí vo Wolfsburgu. V tomto dolnosaskom meste sa tiež konalo protestné zhromaždenie tisícov zamestnancov.
Štrajkom k podpore požiadaviek
Štrajk sa týka rovnako ako minule deviatich z desiatich závodov Volkswagenu v Nemecku. Na rozdiel od minulého pondelka však neprerušia ich zamestnanci prácu na dve, ale vždy na štyri hodiny. Štrajk sa potom bude opakovať v každej smene, a skočí tak až v noci na utorok.
V dolnosaskom ústredí o 12.30 h začali konať zástupcovia odborového zväzu IG Metall a vedenie koncernu. Vo Wolfsburgu sa uskutočnilo aj jediné protestné zhromaždenie, v iných mestách tentoraz v pláne nie je.
Zamestnanci prerušia prácu vždy na zhruba štyri hodiny namiesto dvoch ako minule, následne sa práca opäť rozbehne do ďalšieho štrajku v nadväzujúcej smene. Skončí tak až v noci na utorok.
Spor sa týka miezd približne 120-tisíc zamestnancov v závodoch kmeňovej značky Volkswagen, kde platí osobitná dohoda o mzdách, a ďalších desaťtisíc zamestnancov VW v Sasku, ktorých mzdy sú tiež naviazané na túto dohodu.
Vedenie automobilky požaduje zníženie miezd o desať percent, avšak avizovalo, že bude zrejme nutné aj uzavrieť niektoré závody v Nemecku. Dôvodom je podľa neho okrem iného silnejúca konkurencia, predovšetkým v Ázii, a zároveň klesajúci dopyt.
Odborári navrhujú kompromis
Odborári navrhli vedeniu spoločnosti kompromis, požadujú však zachovanie pracovných miest a záväzok, že továrne v Nemecku sa nebudú zatvárať. Vedenie firmy považuje návrh odborárov za nedostatočný, môže podľa nich ale poslúžiť ako základ pre dnešné rokovania.
Vedenie koncernu tvrdí, že sú potrebné úspory. Odborári už skôr uviedli, že sú pripravení k ústupkom, ktoré by firme ušetrili až 1,5 miliardy eur, požadovali však záruky ohľadom zachovania závodov a pracovných miest. Boli ochotní sa vzdať prípadného zvýšenia miezd, respektíve prostriedky dočasne previesť do takzvaného fondu budúcnosti.
Podľa šéfa koncernu Olivera Blumeho však tento návrh nie je dostatočný, môže však poslúžiť ako východiskový bod pre dnešné rokovania. "Potrebujeme ďalej zníženie nákladov, ktoré je možné uskutočniť v krátkom čase a je udržateľné," uviedol dnes hlavný vyjednávač vedenia Volkswagenu Arne Meiswinkel.
"Očakávame od dnešných rokovaní, že vedenie prestane trvať na maximálnych požiadavkách... Zamestnanci sú veľmi nahnevaní," uviedol oblastný vyjednávač IG Metall pre Dolné Sasko Thorsten Gröger.
Predsedníčka zväzu IG Metall Christiane Bennerová uviedla, že namiesto "chytrých riešení" ponúka vedenie koncernu len bezohľadné úspory na úkor zamestnancov. Vinu na neuspokojivej situácii podniku pritom podľa nej nesú predovšetkým vysoko postavení manažéri.
Štrajk sa okrem ústredia vo Wolfsburgu, kde koncern zamestnáva asi 50-tisíc ľudí, týka aj saských miest Cvikov (Zwickau), Drážďany a Saská Kamenice (Chemnitz), ďalej Hannoveru, Emdenu, Kasselu-Baunatalu, Braunschweigu a Salzgitu.
Jediný závod, ktorý sa k štrajku nepripojil, pretože sa naň vzťahujú iné pravidlá, je Osnabrück.
Odborári sa nechcú stiahnuť
Rokovania medzi odborármi a vedením koncernu začnú okolo 14.00 h. Pokiaľ sa nepodarí nájsť dohodu, chcú odborári svoj protest rozšíriť a "utiahnuť skrutky". Konkrétne kroky zatiaľ nezverejnili. Naposledy sa vo Volkswagene štrajkovalo v roku 2018, vtedy sa zapojilo zhruba 50-tisíc ľudí.
Do koncernu VW patrí aj česká automobilka Škoda Auto, ktorej sa však na rozdiel od značky Volkswagen darí. Na konci októbra uviedla, že celosvetovo za tri štvrťroky zvýšila medziročne výrobu o 5,3 percenta na 780 500 vozidiel.
Vedúci plánovania ľudských zdrojov spoločnosti Škoda Auto Štěpán Lacina na konci novembra tiež povedal, že automobilka teraz neplánuje prepúšťanie kmeňového personálu, znižovanie stavov sa má týkať iba agentúrnych pracovníkov.