Rusko zápasí s vysokou infláciou. Rast cien poháňaný obrovskými výdavkami štátu na vojnu na Ukrajine najviac zasiahol domácnosti, ktoré už žili na hranici existenčného minima. Informuje o tom agentúra AFP.
Základné položky ako potraviny či náklady na bývanie sú už pre mnohých veľmi drahé, a tak si nemôžu dovoliť lieky ani nové oblečenie.
Ekonómovia odhadujú, že inflácia v Rusku dosiahne do konca roka deväť percent po náraste o 7,4 percenta v roku 2023 a o 11,9 percenta v roku 2022.
Tieto ekonomické turbulencie prišli krátko po pandémii ochorenia COVID-19, ktorá tvrdo zasiahla Rusko. A takisto po rokoch klesajúcej životnej úrovne, keď Západ uvalil prvé sankcie na Moskvu pre anexiu Krymu v roku 2014.
Ceny stále rastú
Ruská centrálna banka v rámci boja proti inflácii zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu na 21 percent, čo je úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od roku 2003. Pre spotrebiteľov a podniky sa tak náklady na pôžičky stali neúmerne vysoké.
Ceny v obchodoch pritom stále rastú pre obrovské výdavky Kremľa na zbrane a vojakov, ktoré sa v budúcom roku majú zvýšiť o viac ako tretinu. Situáciu ešte sťažujú západné sankcie.
Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinová naznačila, že zvažuje opätovné zvýšenie sadzieb na stretnutí na budúci týždeň, tesne pred koncoročnými sviatkami.
Pre dôchodkyňu Zinajdu Kudrjavcevovú je premýšľanie o budúcnosti príliš ťažké.
"Žijem zo dňa na deň," povedala. "Neexistuje žiadna záruka, že nebudeme čeliť hladu," dodala.
Výdavky na obranu sa zvyšujú
Jej najväčším želaním je, aby už nebola vojna. Podobný odkaz (Nie vojne!) je namaľovaný aj na niektorých múroch v meste Dedovsk, kde žije. Rusi, ktorí povedia túto frázu, môžu byť stíhaní podľa prísnych zákonov o vojenskej cenzúre zavedených uprostred toho, čo Kremeľ vykresľuje ako existenčný boj proti Západu o prežitie.
Mnoho ľudí v Rusku viní z nárastu cien konflikt na Ukrajine a vojenské výdavky vlády.
Výdavky na obranu majú v budúcom roku dosiahnuť takmer 13,5 bilióna rubľov (125 miliárd USD; 118,84 miliardy eur), čo je viac ako šesť percent hrubého domáceho produktu a približne 40 percent všetkých štátnych výdavkov. To nasleduje po zvýšení vojenských výdavkov v roku 2024 o takmer 70 percent.
Mnohí obyvatelia Dedovska majú obavy, že nebudú mať na základné potreby. Viktóriu, tridsaťročnú tlmočníčku a učiteľku cudzích jazykov, ktorá žije v drevenej chatke, hnevajú rastúce ceny plienok a detskej výživy.
"Chcem, aby sa vrátil mier," povedala. "Všetko, čo sa deje v krajine, zvyšuje úzkosť ľudí," dodala.