Žijeme v najmenej predvídateľnom svete od druhej svetovej vojny. Ekonomické krízy, vojny, technologické zmeny v komunikácii, sociálne siete a zásadný nárast politického populizmu za posledné dve dekády nového tisícročia natoľko zmenili politické správanie voličov, že budúce politiky demokratických krajín sú ťažko predvídateľné.
Ekonómovia Scott R. Baker, Nicholas Bloom a Steven J. Davis sa téme predvídateľnosti ekonomických politík podrobne venovali vo svojom spoločnom článku Meranie neistoty hospodárskej politiky z marca roku 2016, v rámci ktorého predstavili Index neistoty hospodárskej politiky (EPU). Ich práca vzbudila mimoriadny záujem, dnes má viac ako 12-tisíc citácií a autorov to povzbudilo k ďalšiemu skúmaniu tejto oblasti. O čo teda ide?
Index neistoty hospodárskych politík
Skúmaním historických trendov a udalostí autori odvodili model, ktorý vierohodne mapuje aktuálnu úroveň neistoty politických rozhodnutí, ktoré majú priamy dosah na reálnu ekonomiku. Index EPU jasne potvrdil vysokú mieru neistoty ekonomických politík v USA v obdobiach veľkej hospodárskej krízy (1930 až 1940), ropných šokov v 70. rokoch, po vojne v Perzskom zálive či po útokoch z 11. septembra 2001 alebo počas finančnej krízy v roku 2008 a následnej dlhovej krízy v eurozóne.
Samotný model používa analýzu novinových článkov pomocou automatizovaného spracovania textov, pričom počet článkov, ktoré obsahujú kľúčové slová ako „ekonomika“, „politika“ a „neistota“ je počítaný a normalizovaný pri spracovávaní. Do modelu boli zahrnuté články približne tucta významných ekonomických denníkov. Okrem toho spracováva politické dokumenty a zmeny daňových zákonov na zachytenie legislatívnej neistoty. Volatilita akciového trhu je autormi integrovaná v modeli ako implikovaná volatilita finančných trhov. Predstavuje zástupný ukazovateľ ekonomickej neistoty.
Zostáva vám 79% na dočítanie.