Generálny riaditeľ európskeho výrobcu lietadiel Airbus Guillaume Faury. FOTO: Reuters
StoryEditor

Európske letecké spoločnosti sa pripravujú na silný protekcionizmus USA, tvrdí generálny riaditeľ Airbusu

09.01.2025, 14:31
Autor:
TASRTASR

Európsky letecký a kozmický sektor ťaží zo silného dopytu po komerčných lietadlách a zvýšených výdavkov na obranu. No zároveň čelí nadmernej kapacite a prepúšťaniu v divízii satelitov.

Európske letecké spoločnosti sa pripravujú na "veľmi silný" protekcionizmus v Spojených štátoch za vlády novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uviedol to vo štvrtok Guillaume Faury, generálny riaditeľ európskeho výrobcu lietadiel Airbus v rozhovore s novinármi. Informuje agentúra Reuters.

Faury, ktorý je tiež šéfom francúzskej asociácie leteckého priemyslu GIFAS, pripomenul, že dodávateľské reťazce v leteckom priemysle sa ešte nespamätali z dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19.

Airbus by mal neskôr vo štvrtok informovať o vlaňajších dodávkach. Očakáva sa, že v roku 2024 odovzdal klientom 766 lietadiel, o štyri percentá viac ako v predchádzajúcom roku. Ale nové objednávky sa spomalili po tom, ako dosiahli rekordné maximum v roku 2023.

image

Airbus lieta v problémoch. Za druhý štvrťrok hlási prudký pokles zisku

Letecký priemysel, s výnimkou európskeho vesmírneho sektora, čelí silnému dopytu v kombinácii s problémami dodávateľského reťazca, geopolitickým napätím a rastúcou konkurenciou z Indie a iných krajín, povedal Faury.

Pár dní pred Trumpovou inauguráciou 20. januára sa európsky letecký priemysel pripravuje na posun k protekcionizmu, ktorý ešte nie je definovaný, ale pravdepodobne sa prejaví, skonštatoval Faury. Trump pohrozil totiž clami na zahraničný tovar ako súčasť svojej ekonomickej agendy.

Európsky letecký a kozmický sektor ťaží zo silného dopytu po komerčných lietadlách a zvýšených výdavkov na obranu. No zároveň čelí nadmernej kapacite a prepúšťaniu v divízii satelitov.

image

Airbus zruší viac ako 2000 pracovných miest v Európe, najmä v administratíve a vo vesmírnej divízii

Faury uviedol tiež, že európske obranné spoločnosti čelia podľa neho "neospravedlniteľnému nedostatku financií z bankového sektora" vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Poukázal pritom na históriu francúzskeho automobilového priemyslu, ktorá ukázala, že je možné prepadnúť sa zo silného exportného prebytku v roku 2000 na výrazný deficit.

"Neopakujme v letectve to, čo sa stalo v iných sektoroch," dodal na tlačovej konferencii.

01 - Modified: 2025-12-05 06:03:33 - Feat.: - Title: USA pritvrdzujú voči Antife. Bondiová nariadila FBI vyšetrovanie a žiada zoznam domácich teroristov 02 - Modified: 2025-12-05 05:58:51 - Feat.: - Title: USA vykonali v Pacifiku ďalší smrtiaci útok. Zničili loď a zabili štyroch ľudí, dôkazy o drogách neukázali 03 - Modified: 2025-12-05 05:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší súd USA podržal republikánov. Kontroverzná volebná mapa Texasu im môže prihrať päť kresiel 04 - Modified: 2025-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Trumpovo kryptomenové impérium sa rúca. Investori už prezidentovi neveria 05 - Modified: 2025-12-04 22:00:57 - Feat.: - Title: Súd rozhodol v prospech vlády USA ohľadom nasadenia Národnej gardy vo Washingtone
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 10:20