Plný vplyv sankcií vyhlásených minulý týždeň v piatok je však podľa agentúry stále nejasný. Agentúra však uviedla, že opatrenia Washingtonu by mohli viesť k zhoršeniu rovnováhy na trhu s ropou a pohonnými hmotami.
Sprísnenie sankcií a tiež chladné počasie na severnej pologuli spôsobili, že cena ropy sa v minulých dňoch vyšplhala nad 80 dolárov za barel.
Severomorská ropa Brent dosiahla štvormesačné maximum 81 dolárov za barel, čo je zhruba o osem dolárov viac ako pred mesiacom.
Výhľad podľa IEA naznačuje, že bude trh s ropou v tomto roku v prebytku. Rast ponuky totiž prevyšuje utlmený rast dopytu.
Nové americké sankcie voči Iránu a Rusku sa vzťahujú na subjekty, ktoré vlani spracovávali viac ako tretinu ruského a iránskeho vývozu ropy.
V poslednom balíčku amerických sankcií bolo uvedených viac ako 160 tankerov, ktoré podľa IEA vlani prepravili asi 22 percent ruského vývozu ropy po mori. Tieto sankcie zafungovali, uviedla agentúra.
Rast cien by mohlo obmedziť výrazné zvýšenie dodávok z oblastí mimo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom, čo je skupina označovaná OPEC+. Prípadne by ho mohla zabrzdiť snaha OPEC+ ukončiť škrty.
Agentúra teraz očakáva, že celosvetový rast ponuky ropy tento rok dosiahne 1,8 milióna barelov denne, pričom väčšina ďalšej produkcie mimo OPEC+ bude predstavovať 1,5 milióna barelov denne. Rast dopytu po rope v tomto roku ale IEA odhaduje iba na 1,05 milióna barelov denne.