Americký prezident Donald Trump. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Trump vyzval firmy na investície v USA, inak sa môžu pripraviť na clá

23.01.2025, 19:58
Autor:
TASRTASR

Donald Trump, ktorý vystúpil na Svetovom ekonomickom fóre v Davose virtuálne, vyhlásil, že "nie je lepšie miesto na podnikanie" než Spojené štáty.

Americký prezident Donald Trump vo svojom prvom prejave pred svetovými politikmi a biznismenmi od návratu do Bieleho domu vyzval firmy, aby investovali v USA, inak sa môžu pripraviť na uvalenie ciel. Zároveň sa posťažoval na vysoké ceny ropy a v súvislosti s tým uviedol, že bude tlačiť na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu, aby ich znížila. Informovala o tom agentúra DPA.

Trump, ktorý vystúpil na Svetovom ekonomickom fóre v Davose virtuálne, vyhlásil, že "nie je lepšie miesto na podnikanie" než Spojené štáty.

"Pre všetky firmy na svete mám veľmi jednoduchý odkaz: začnite vyrábať svoje produkty v Amerike a my vám poskytneme jedny z najnižších daní na svete. Ak však nebudete vyrábať v Amerike, čo je vaše právo, potom jednoducho budete musieť platiť clá. V rôznej výške, ale clá," dodal.

Zároveň povedal, že zvýši tlak na OPEC na čele so Saudskou Arábiou s cieľom znížiť ceny ropy, ktoré sú podľa neho príliš vysoké. "Požiadam Saudskú Arábiu a OPEC, aby náklady na ropu znížili. Je nutné ich stlačiť a, úprimne povedané, som prekvapený, že to neurobili už pred voľbami."

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 11:30