Okolo 17:30 SEČ si jednotná európska mena pripisovala zhruba desatinu percenta a pohybovala sa v blízkosti 1,0470 dolárov. FOTO: Reuters
StoryEditor

Euro po voľbách v Nemecku stúplo na mesačné maximum, o väčšinu ziskov však prišlo

24.02.2025, 21:43
Autor:
ČTKČTK

Pozornosť investorov sa teraz zameria na to, ako rýchlo bude Merz schopný vytvoriť koaličnú vládu a začať reformy, ktoré by podporili stagnujúcu nemeckú ekonomiku, napísala agentúra Reuters.

Euro sa dnes v reakcii na výsledok predčasných parlamentných volieb v Nemecku vyšplhalo až na mesačné maximum voči americkému doláru, neskôr však o väčšinu ziskov prišlo.

Okolo 17:30 SEČ si jednotná európska mena pripisovala zhruba desatinu percenta a pohybovala sa v blízkosti 1,0470 dolárov. V noci na dnešok pritom vystúpila až na 1,0528 dolárov.

Víťazom nedeľných volieb v Nemecku sa stala konzervatívna koalícia CDU/CSU, ktorú vedie Friedrich Merz. Ten sa tiež s najväčšou pravdepodobnosťou stane budúcim nemeckým kancelárom.

Koalícia získala vo voľbách 28,5 percenta hlasov, a stane sa tak najväčšou politickou silou v budúcom spolkovom sneme. Merz dnes uviedol, že chce viesť rokovania o koaličnej vláde so sociálnymi demokratmi (SPD), ktorí boli najsilnejšou stranou doterajšej vlády.

image

Voľby v Nemecku online: Vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU, Merz chce vládu zložiť do Veľkej noci

"Pretože nemecké voľby nepriniesli veľa prekvapení, nie je prekvapujúce, že kurz eura k doláru sa opäť pohybuje na úrovniach z piatkového popoludnia," uviedla analytička Jane Foleyová zo spoločnosti Rabobank. Pozornosť investorov sa teraz zameria na to, ako rýchlo bude Merz schopný vytvoriť koaličnú vládu a začať reformy, ktoré by podporili stagnujúcu nemeckú ekonomiku, napísala agentúra Reuters.

Investori teraz čakajú aj na nové údaje o ekonomike Spojených štátov. Americká vláda tento týždeň zverejní okrem iného spresnenú správu o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) v poslednom štvrťroku minulého roka či správu o januárovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu. Ten je preferovaným ukazovateľom inflácie pre americkú centrálnu banku (Fed).

01 - Modified: 2025-03-13 08:39:54 - Feat.: - Title: Odchádzajúci Bundestag dnes bude rokovať o výdavkoch na obranu a infraštruktúru 02 - Modified: 2025-03-12 22:56:45 - Feat.: - Title: Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov dosiahla v Nemecku rekordnú úroveň 03 - Modified: 2025-03-12 21:49:08 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár Scholz ocenil reakciu Európskej komisie na americké clá, vyzval na priateľské riešenie 04 - Modified: 2025-03-13 09:58:16 - Feat.: - Title: Koronavírus zrejme unikol z čínskeho laboratória, tvrdia nemeckí tajní. Merkelová a Scholz správu ututlali 05 - Modified: 2025-03-12 15:15:54 - Feat.: - Title: Nemecká polícia zasiahla proti pašovaniu áut do Ruska a obchádzaniu sankcií
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. marec 2025 17:02