Frankfurtská burza s grafom nemeckého indexu cien akcií DAX. FOTO: Reuters
StoryEditor

Výpredaj nemeckých dlhopisov poskočil. Podporila ho správa o zvýšení dlhu na investície do obrany

14.03.2025, 14:18
Autor:
TASRTASR

Výnosy francúzskych dlhopisov sa dostali na najvyššiu úroveň od roku 2011. Euro rozšírilo svoje zisky a vzrástlo až o 0,6 percenta na 1,0912 dolárov.

Výpredaj nemeckých dlhopisov sa na konci týždňa zintenzívnil. Dôvodom bola správa o dohode medzi nemeckými politickými stranami o zvýšení dlhu na investície do obrany a infraštruktúry. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Výnosy referenčných desaťročných vládnych nemeckých dlhopisov v piatok vzrástli až o osem bázických bodov na 2,94 percenta. To je len kúsok od ich aktuálneho maxima dosiahnutého v stredu (12. 3.). Od začiatku marca už vyskočili o viac ako 50 bázických bodov.

Líder nemeckých konzervatívcov Friedrich Merz sa podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou predbežne dohodol so stranou Zelených na balíku výdavkov na obranu a infraštruktúru financovaných z dlhu.

image

Nemecko po voľbách zatiahne brzdu. Zasekne sa motor Európy a s ním aj zbrojenie Ukrajiny?

Prudké zvýšenie úročenia nemeckého dlhu za posledný týždeň spôsobilo, že výnosy desaťročných dlhopisov sa dostali do blízkosti troch percent. Túto hranicu naposledy prekonali takmer pred 18 mesiacmi. Ak by prekonali 3,03 percenta, dostali by sa najvyššie od roku 2011, teda od obdobia po finančnej kríze v eurozóne.

Podobne stúpli aj náklady na obsluhu dlhu v ďalších krajinách eurozóny. Výnosy francúzskych dlhopisov sa dostali na najvyššiu úroveň od roku 2011. Euro rozšírilo svoje zisky a vzrástlo až o 0,6 percenta na 1,0912 dolárov.

01 - Modified: 2025-07-15 12:24:11 - Feat.: - Title: Súd zamietol žalobu týkajúcu sa riadenia amerických dronov z Nemecka 02 - Modified: 2025-07-15 06:27:11 - Feat.: - Title: Nemeckí colníci objavili v obaloch od sušienok 1500 mladých tarantúl 03 - Modified: 2025-07-14 21:48:49 - Feat.: - Title: Nemecko a USA pripravujú dodanie ďalších dvoch Patriotov na Ukrajinu, tvrdí Pistorius. Financuje to Berlín 04 - Modified: 2025-07-14 20:40:10 - Feat.: - Title: Nemecko zohrá v dohode o dodávkach zbraní pre Kyjev rozhodujúcu úlohu. Je to v našom záujme, tvrdí Merz 05 - Modified: 2025-07-14 18:14:37 - Feat.: - Title: Nemecké firmy opúšťajú sociálnu sieť X, reagujú na Muskove angažovanie sa v politike
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. júl 2025 06:55