Generálny riaditeľ Rolf Buch predpovedá lepšie časy a zvýšenie kľúčového ukazovateľa prevádzkového zisku. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Najväčšia nemecká realitka Vonovia opäť vykázala stratu, už tretí rok po sebe

19.03.2025, 10:34
Autor:
TASRTASR

Vonovia musela niekoľkokrát znížiť hodnotu svojho portfólia nehnuteľností, zatiaľ čo vysoké úrokové sadzby odstrašili potenciálnych kupcov, ktorí potrebovali úvery, čo prispelo k jej stratám.

Najväčšia nemecká realitná spoločnosť Vonovia v stredu vykázala za rok 2024 stratu, už tretiu po sebe. Dôvodom boli ďalšie odpisy z hodnoty jej nehnuteľností a problémy v tomto sektore, píšu agentúry DPA a Reuters.

Koniec éry lacných úverov, ktoré celú dekádu živili rozmach v sektore nehnuteľností, tvrdo zasiahol Vonoviu a jej rivalov. Aj slabý výkon nemeckej ekonomiky si vyžiadal svoju daň.

Vonovia vykázala za rok 2024 stratu 962,3 milióna eur, ktorá však bola nižšia než strata 6,76 miliardy eur v roku 2023, ale vyššia ako v roku 2022, keď mala stratu 669,4 milióna eur.

Predtým sa podľa údajov spoločnosti LSEG tešila zo ziskov, ktoré siahali minimálne do roku 2010.

image

Nemecké banky vítajú plány na výrazné zvýšenie výdavkov, upozorňujú však na byrokraciu a nutnosť reforiem

Vonovia musela niekoľkokrát znížiť hodnotu svojho portfólia nehnuteľností, zatiaľ čo vysoké úrokové sadzby odstrašili potenciálnych kupcov, ktorí potrebovali úvery, čo prispelo k jej stratám.

Realitný gigant sa v predchádzajúcich rokoch snažil generovať viac peňažných tokov predajom aktív. Okrem toho spoločnosť rovnako ako jej rivali stále ťaží zo silného dopytu po bývaní v metropolitných oblastiach.

Nájomné v roku 2024 vzrástlo v priemere na 8,01 eura za meter štvorcový, čo je o 3,5 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. V celom Nemecku bolo priemerné mesačné nájomné na konci decembra 7,89 eura za meter štvorcový.

Vonovia uviedla tiež, že jej upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou sa v roku 2024 zvýšil medziročne o 1,6 percenta na 2,63 miliardy eur.

image

Nemeckí poslanci schválili obsiahly finančný balík s peniazmi na obranu a investície

Generálny riaditeľ Rolf Buch predpovedá lepšie časy a zvýšenie kľúčového ukazovateľa prevádzkového zisku. Pripustil však, že plány nemeckej vlády na masívny nárast výdavkov vytvorili neistotu na trhu s bývaním. To je zjavný odkaz na skutočnosť, že nové dlhové plány Nemecka povedú k zvýšeniu nákladov na pôžičky.

"Trh s nehnuteľnosťami v súčasnosti výrazne reaguje na ohlásené investičné plány nemeckej vlády. Strednodobé a dlhodobé vplyvy na ceny bývania a náklady na financovanie sú zatiaľ neisté," povedal.

Vonovia plánuje do roku 2028 zvýšiť prevádzkový zisk o približne 30 percent na 3,2 až 3,5 miliardy eur.

01 - Modified: 2025-03-18 16:44:43 - Feat.: 1 - Title: Euro dnes dosiahlo voči doláru päťmesačné maximum, neskôr však väčšinu ziskov stratilo 02 - Modified: 2025-03-18 15:56:07 - Feat.: 1 - Title: Pre západné firmy, ktoré vzdorovito opustili Rusko, nebude návrat lacný. Ušiel vám vlak, odkazuje Putin 03 - Modified: 2025-03-18 10:54:05 - Feat.: 1 - Title: Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku v marci prudko vzrástla 04 - Modified: 2025-03-17 16:19:05 - Feat.: 1 - Title: Slovensko sa približuje k Nemecku, v Berlíne sa to totiž zhoršuje ešte viac
01 - Modified: 2025-12-05 20:52:53 - Feat.: - Title: Tisíce žiakov a študentov protestovalo proti zákonu o vojenskej službe, mnoho z nich vynechalo vyučovanie 02 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 03 - Modified: 2025-12-05 13:55:40 - Feat.: - Title: Nemecký parlament schválil návrat brannej povinnosti, cieľom je výrazne posilniť armádu 04 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 05 - Modified: 2025-12-05 05:45:11 - Feat.: - Title: Nemecký parlament bude hlasovať o zákonoch o vojenskej službe a dôchodkoch, kde čelí odporu časti poslancov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 00:02