StoryEditor

Čína vracia úder. Na všetok dovoz z USA uvalí dodatočné 34-percentné clo

04.04.2025, 12:59
04.04.2025, 16:03
Autor:
ČTKČTK

Spojené štáty už 3. marca na 20 percent zdvojnásobili dodatočné clá na dovoz z Číny. Prezident Trump obvinil Čínu, že vyváža prísady používané na výrobu opioidu fentanyl.

Čína od 10. apríla zavedie dodatočné 34-percentné clo na všetok dovoz zo Spojených štátov. S odvolaním sa na čínske ministerstvo financií o tom dnes informujú tlačové agentúry.

Ide o reakciu na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v stredu oznámil novú sadu ciel na dovoz z väčšiny krajín sveta. Na Čínu sa bude vzťahovať 34-percentný poplatok, celkové clo na dovoz z Číny do USA sa tým zvýši na 54 percent. Trump uviedol, že Čína zvolila nevhodnú reakciu na americké clá.

image

Trump oznámil nové clá: Pri dovoze z Únie budú vo výške 20 percent. Vyrábajte v USA, odkázal firmám

Čína zároveň pozastavila dovozné povolenie šiestim firmám "spojenými s USA" a zaviedla obmedzenie vývozu u ďalších 16 amerických spoločností, uviedol hongkonský denník South China Morning Post. Okrem toho Čína zavedie ďalšie obmedzenia na vývoz niektorých nerastov vzácnych zemín.

"Čína to zahrala zle, spanikárila - to je jediná vec, ktorú si nemôžu dovoliť," napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social. Celý príspevok napísal verzálkami a odprevadil ho výkričníkom. Americký minister financií Scott Bessent už vo štvrtok vyzval všetky dotknuté krajiny, aby na clá neodpovedali protiopatrením, inak pohrozil eskaláciou obchodného konfliktu.

Oznámenie odvetných opatrení prichádza po správe, že čínske ministerstvo obchodu ráno zavedenie amerických ciel odsúdilo. "Ide o typický akt jednostranného šikanovania," uviedlo ministerstvo.

Čínske ministerstvo obchodu zároveň vyzvalo Washington, aby clá okamžite zrušil a prípadné spory riešil dialógom s obchodnými partnermi. Americká politika podľa Pekingu ohrozuje zložito získanú rovnováhu dosiahnutú za roky mnohostranných obchodných rokovaní.

image

Čína podala žalobu na pôde WTO proti zvýšeniu ciel v USA, chce chrániť svoje práva a záujmy

Spojené štáty už 3. marca na 20 percent zdvojnásobili dodatočné clá na dovoz z Číny. Prezident Trump obvinil Čínu, že vyváža prísady používané na výrobu opioidu fentanyl. Čína obvinenia odmietla a tvrdí, že ju Washington vydiera.

Tento týždeň v stredu potom Trump oznámil novú sadu ciel, ktorá nazýva recipročnými. Sadzby pre jednotlivé krajiny sa líšia.

01 - Modified: 2025-12-01 17:48:33 - Feat.: - Title: Macron: Rokovania s USA môžu byť zlomom pre mier na Ukrajine 02 - Modified: 2025-12-01 09:49:40 - Feat.: - Title: Rekordný september sa nezopakoval. Podiel čínskych áut v Európe klesol, no lacné značky na juhu rastú 03 - Modified: 2025-12-01 09:45:40 - Feat.: - Title: Padne jadrové tabu? Z Británie bude atómová lietadlová loď Donalda Trumpa, tvrdí expert 04 - Modified: 2025-12-01 09:27:05 - Feat.: - Title: Európske spoločnosti narážajú v Číne na bariéry. Tretina firiem plánuje hľadať tovar na iných trhoch 05 - Modified: 2025-12-01 08:57:04 - Feat.: - Title: Čína chradne. Pekingu sa nedarí zažať raketové motory ekonomiky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2025 20:43