Miliardár Elon Musk. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Muskova spoločnosť SpaceX získala niekoľkomiliardovú vládnu zákazku

05.04.2025, 17:31
Autor:
TASRTASR

Do roku 2029 je naplánovaných celkovo 54 amerických vesmírnych misií, z ktorých sa 28 uskutoční v spolupráci so SpaceX.

Spoločnosť SpaceX poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska získala od vlády kontrakt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. SpaceX má pre ministerstvo obrany svojimi raketami vyniesť do vesmíru vojenské satelity, píše agentúra DPA.

O zákazke v hodnote približne 5,9 miliardy dolárov informovali v sobotu vesmírne sily americkej armády. Kontrakt vo výške 5,4 miliardy dolárov získal aj projekt United Launch Services, ktorý spoločne vlastnia zbrojárske firmy Lockheed Martin a Boeing, a zmluvu v hodnote 2,4 miliardy dolárov uzavrela aj spoločnosť Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa.

image

Musk môže podľa Trumpa vo vládnej úlohe zostať ako dlho chce, ale možno skončí o pár mesiacov

Do roku 2029 je naplánovaných celkovo 54 amerických vesmírnych misií, z ktorých sa 28 uskutoční v spolupráci so SpaceX. „Výsledkom bude zabezpečený prístup do vesmíru pre naše národné bezpečnostné misie, ktoré zvyšujú pripravenosť armády,“ uviedli vo vyhlásení americké vesmírne sily.

SpaceX v Spojených štátoch dominuje komerčnej vesmírnej doprave a pre Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a iných klientov pravidelne realizuje misie.

Elon Musk je v súčasnosti dôležitou postavou tímu Donalda Trumpa, ktorý dostal za úlohu obmedziť vládne výdavky a znížiť stavy v amerických federálnych agentúrach. Americký prezident vyhlásil, že Musk svojou úlohou nezískava žiadne finančné výhody, pripomína agentúra DPA.

01 - Modified: 2026-01-09 23:30:44 - Feat.: - Title: O ťažbe ropy vo Venezuele budú rozhodovať USA, vyhlásil Trump 02 - Modified: 2026-01-09 20:09:27 - Feat.: - Title: Školy v Minneapolise pre záťahy ICE ponúknu školákom dištančné vzdelávanie 03 - Modified: 2026-01-09 16:55:42 - Feat.: - Title: NATO aj napriek Trumpovým hrozbám ohľadom Grónska nie je v kríze, povedal veliteľ spojeneckých síl v Európe 04 - Modified: 2026-01-09 16:28:42 - Feat.: - Title: Spojené štáty, Európa a NATO sú jedinou šancou na prežitie slobodného sveta, vyhlásil Tusk 05 - Modified: 2026-01-09 15:24:38 - Feat.: - Title: USA zadržali v Karibiku ďalší ropný tanker
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. január 2026 02:11