Prepad cien ropy, ktorý tvrdo zasiahol Rusko, vychádza z obáv investorov, že nové obchodné bariéry spôsobia celosvetovú recesiu, útlm priemyslu, a tým aj prepad dopytu po pohonných látkach. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Trumpov colný rozruch vystrašil Rusko. Ropa padá, v Putinovom vojnovom rozpočte zíva diera

09.04.2025, 12:30
  • Rusko je síce jednou z mála krajín, ktoré clá nezasiahli, celosvetovú obchodnú vojnu však už tiež pocítilo.
  • Ceny ropy Brent sa prepadli na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky, čo sa výrazne podpíše na jeho rozpočtových príjmoch.
  • Zisky z predaja ropy sú pritom kľúčové pre financovanie ruskej vojnovej mašinérie.

Rusi od návratu Donalda Trumpa do úradu nemali veľa dôvodov sa sťažovať. Americká administratíva pristúpila na ich diplomatickú hru, na bojisku pomaly, ale iste postupujú, a navyše ich hokejový bohatier Alexander Ovečkin cez víkend vstúpil do športových dejín ako najlepší strelec NHL.

Trump: Toto je dôvod, prečo neexistujú žiadne clá na Rusko.

Lenže teraz Kremeľ musí odpovedať aj na nepríjemné otázky, ktoré sa týkajú cien ropy. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok priznal, že situáciu na svetových trhoch možno charakterizovať ako „mimoriadne nepokojnú, napätú a emocionálne vypätú“.

„Naše ekonomické orgány situáciu veľmi pozorne sledujú a, samozrejme, robia a budú robiť všetko potrebné na to, aby dosahy tejto medzinárodno-ekonomickej búrky na našu ekonomiku minimalizovali,“ vyhlásil Peskov s tým, že prepad cien ropy na svetových trhoch súvisí s colnou búrkou, ktorú minulý týždeň rozpútal americký prezident.

...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-04-08 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Spor medzi USA a Iránom sa vyostruje. Aké sú štyri znaky hroziaceho konfliktu? 02 - Modified: 2025-04-08 12:54:21 - Feat.: 1 - Title: Príjmy Ruska z ropy a plynu v prvom štvrťroku klesli takmer o 10 percent 03 - Modified: 2025-04-07 12:13:44 - Feat.: 1 - Title: Ruské úrady pozorne sledujú prepad cien ropy, povedal hovorca ruského prezidenta 04 - Modified: 2025-04-03 13:20:42 - Feat.: 1 - Title: Skupina OPEC+ od mája urýchli zvyšovanie ťažby ropy. Ceny prudko klesajú
01 - Modified: 2025-07-17 21:51:22 - Feat.: - Title: Ruské útoky na východe Ukrajiny si vyžiadali mŕtvych a zranených civilistov 02 - Modified: 2025-07-17 20:20:18 - Feat.: - Title: Americké akcie posilnili vďaka priaznivým údajom o ekonomike a firemným výsledkom 03 - Modified: 2025-07-17 18:16:21 - Feat.: - Title: Ľuďom vyhľadávajúcim extrémistický obsah na internete hrozia v Rusku pokuty, poslanci zakázali reklamy na VPN 04 - Modified: 2025-07-17 18:10:18 - Feat.: - Title: Útok USA na Irán významne poškodil len jadrové zariadenie vo Fordó, ďalšie dve zostali zväčša nepoškodené 05 - Modified: 2025-07-17 17:56:04 - Feat.: - Title: Ruskí výrobcovia hnojív chcú zvýšiť podiel na globálnom trhu na 25 percent, napriek clám EÚ
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. júl 2025 07:06