Ilustračná fotografia. FOTO: Archív HN
StoryEditor

Vajcia v Česku zdražujú najviac v EÚ, druhý najväčší nárast registrovali na Slovensku

17.04.2025, 16:20
Autor:
TASRTASR

V Česku vajcia zdražujú výraznejšie ako v krajinách EÚ, ktorých chovy hydiny sú aktuálne omnoho silnejšie zasiahnuté vtáčou chrípkou.

Vajcia v Česku zdražujú najviac v EÚ. Tento rok v marci cena vajec v Českej republike stúpla medziročne o 46 percent. Druhý najväčší nárast registrovali na Slovensku, o 29,8 percenta, kým tretie skončilo Maďarsko, kde vajcia medziročne zdraželi o 26,1 percenta. Upozornil na to Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank odvolávajúc sa na údaje, ktoré zverejnil Eurostat.

Priblížil, že v Českej republike vajcia zdražujú výraznejšie ako v krajinách EÚ, ktorých chovy hydiny sú aktuálne omnoho silnejšie zasiahnuté vtáčou chrípkou. Ide hlavne o Maďarsko, Poľsko, Nemecko a Taliansko.

Upozornil, že podľa údajov Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín napríklad v Maďarsku v období od októbra minulého roku do prvej polovice marca tohto roku zaznamenali 211 výskytov vtáčej chrípky v chovoch hydiny, v Česku však iba tri.

image

Koľko zaplatíme za veľkonočný nákup? Pri porovnaní prekvapí maslo aj mäso (+ veľký prehľad cien)

Vysvetlil, že vysoká cena vajec je však v Česku vedľa sezónnosti a tohtoročného rýchlejšieho nárastu dopytu v porovnaní s ponukou, ktorú obmedzuje vtáčia chrípka, dôsledkom špecificky českej príčiny. Tou je podľa neho fakt, že si Česi sami „strelili do nohy“ zákazom pomerne lacného klietkového chovu nosníc.

Podčiarkol, že na jednotnom vnútornom trhu EÚ budú naďalej pôsobiť chovatelia, napríklad poľskí, ktorí budú ťažiť z výhodnosti lacného chovu v klietkach, kým ich českí konkurenti majú prejsť na nákladnejšie typy chovov na podstielke či vo voliére.

Dodal, že nárast cien vajec nemusí byť tak razantný, ak cenový dopad welfare chovov utlmí zvýšený dovoz zo zahraničia, napríklad zo spomínaného Poľska, kde budú klietkové vajcia naďalej dostupné.

„To však znamená, že českí chovatelia stratia časť svojej konkurencieschopnosti. V podstate Česi budú naďalej konzumovať klietkové vajcia, ibaže už nebudú české, ale poľské,“ uzavrel Kovanda.

01 - Modified: 2025-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: USA nadovšetko. Európania doma neinvestujú, z EÚ každý rok odtekajú stovky miliárd eur 02 - Modified: 2025-12-03 22:56:41 - Feat.: - Title: Neviem, čo by ma presvedčilo. Ukazuje skôr aroganciu než pokoru, povedal Pavel o Turkovi 03 - Modified: 2025-12-03 17:20:32 - Feat.: - Title: Plán EÚ na ukončenie dovozu plynu z Ruska je správny, mal prísť skôr, tvrdí český prezident Pavel 04 - Modified: 2025-12-03 09:54:19 - Feat.: - Title: „Spaľováky“ môžu byť zachránené: Brusel chce prelomiť ich plánovaný zákaz predaja 05 - Modified: 2025-12-03 08:51:37 - Feat.: - Title: Bývalú šéfku diplomacie EÚ Mogheriniovú obvinili z podvodu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2025 12:41