Európska komisia v júni predloží právny návrh na zákaz dovozu ruského zemného plynu a ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej únie v rámci existujúcich zmlúv do konca roku 2027. Navrhne aj zákaz nových ruských plynových dohôd. Vyplýva to z dokumentu exekútívy Únie, do ktorého nahliadla agentúra Reuters. Plán na postupné ukončenie všetkého dovozu ruských fosílnych palív dnes popoludní predstaví eurokomisár pre energetiku Dan Jörgensen.
Podľa návrhu, z ktorého cituje Reuters, exekutíva Únie tiež navrhne, aby členské štáty Európ mali povinnosť vypracovať národnú stratégiu pre postupné ukončenie využitia ruskej ropy do konca roku 2027. Obmedzenia sa budú týkať aj dodávok ruského jadrového paliva. Komisia by mala navrhnúť, čím by mohlo byť nahradené, stojí v dokumente.
"Ak bude postupné ukončenie dovozu ruského plynu vykonané v súlade s vývojom na globálnom trhu a spoľahlivými dodávateľmi, očakáva sa, že bude mať obmedzený vplyv na európske ceny energií a na bezpečnosť dodávok," uvádza sa v návrhu.
Návrh Európkej komisie bude musieť byť schválený Európskym parlamentom a takzvanou posilnenou kvalifikovanou väčšinou členských štátov Európskej únie. Tá sa dosiahne, ak sú súčasne splnené dve podmienky: pre návrh hlasuje aspoň 72 percent členských štátov, teda 20 z 27, a zároveň predstavujú aspoň 65 percent populácie Európskej únie.
Približne 19 percent európskeho plynu stále pochádza z Ruska, a to prostredníctvom plynovodu TurkStream a dodávok LNG. Európska únia si po invázii ruských vojsk na Ukrajinu stanovila nezáväzný cieľ ukončiť dovoz ruských fosílnych palív do roku 2027.
Právni experti si myslia, že najúčinnejším opatrením, ktoré by viedlo k postupnému ukončeniu dodávok ruského plynu, by bolo uvalenie sankcií na jeho dovoz. To by si však vyžadovalo jednomyseľný súhlas všetkých krajín Európskej únie. Maďarsko a Slovensko, ktoré udržujú s Ruskom úzke vzťahy, pritom už niekoľkokrát zopakovali, že akékoľvek sankcie na energetický sektor zablokujú.