Volkswagen už dostal predbežné vyjadrenie záujmu od štyroch alebo piatich partnerov, uviedli zástupcovia odborov po stretnutí s vedením Italdesign s tým, že nemecká spoločnosť nebude brať do úvahy ponuky konkurentov alebo finančných skupín. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Transformácia v plnom prúde. Volkswagen uvažuje, že predá alebo nájde partnera pre divíziu Italdesign

19.05.2025, 15:11
Autor:
TASRTASR

Volkswagen vlani v decembri oznámil rozsiahle zmeny vo svojich nemeckých prevádzkach vrátane znižovania pracovných miest aj výrobnej kapacity.

Automobilová skupina Volkswagen zvažuje, že predá alebo nájde partnera pre svoju taliansku divíziu Italdesign. Uviedli to v pondelok zástupcovia odborov, píše Reuters.

Nemecká automobilová skupina sa snaží pretransformovať svoje európske závody. Volkswagen, ktorý má kontrolný podiel v Italdesign prostredníctvom dcérskej spoločnosti Audi, je pod tlakom rastúcej konkurencie a nevýrazného európskeho automobilového trhu.

Volkswagen už dostal predbežné vyjadrenie záujmu od štyroch alebo piatich partnerov, uviedli zástupcovia odborov po stretnutí s vedením Italdesign s tým, že nemecká spoločnosť nebude brať do úvahy ponuky konkurentov alebo finančných skupín.

image

Tržby aj zisky európskych firiem zaostávajú za koncernmi z USA a Ázie

„Vedenie na stretnutí potvrdilo, že Audi posudzuje možný predaj Italdesign,“ povedal Gianni Mannori z odborového zväzu Fiom pre Reuters s tým, že v hre sú aj alternatívne možnosti. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov, dodal Mannori.

Rocco Cutri, vedúci odborového zväzu FIM Cisl v Turíne, v tejto súvislosti uviedol, že Audi už v Italdesigne začalo s previerkou. Italdesign so sídlom v Turíne zamestnáva približne 1300 ľudí, z toho 1100 priamo v tomto severotalianskom meste.

Volkswagen vlani v decembri oznámil rozsiahle zmeny vo svojich nemeckých prevádzkach vrátane znižovania pracovných miest aj výrobnej kapacity. Opatrenia zahŕňali ukončenie výroby automobilov značky Volkswagen v Drážďanoch a Osnabrücku, pričom spoločnosť skúma alternatívne využitie závodov.

Audi už zatvorilo svoj závod v Bruseli po tom, ako sa hľadanie kupca skončilo neúspechom. V marci spoločnosť oznámila, že zruší tisíce ďalších pracovných miest.

01 - Modified: 2025-05-13 15:35:15 - Feat.: 1 - Title: Volkswagen silnie, Slovensko trhá čierne scenáre. Ústupok Trumpa pomôže našej vláde, hovorí pre HN expertka 02 - Modified: 2025-05-06 10:17:29 - Feat.: 1 - Title: Predaj Tesly v Británii klesol o dve tretiny, dopyt po elektromobiloch pritom rastie 03 - Modified: 2025-05-06 06:35:51 - Feat.: 1 - Title: Štát sa pripravuje na najhoršie. Tomáš urýchlene chystá nástroj na záchranu automobiliek 04 - Modified: 2025-05-05 09:03:38 - Feat.: 1 - Title: Zvyšujúca sa konkurencia a politická neistota zoškrtali zisky automobilky Audi o vyše 14 percent 05 - Modified: 2025-05-05 08:51:37 - Feat.: 1 - Title: Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v máji zhoršila, počet pracovných miest klesol
01 - Modified: 2025-12-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Je lúka u našich susedov zelenšia? Pokles investícií uznal aj Fico, Slovensko podľa neho potrebuje rásť 02 - Modified: 2025-12-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Úpadok v Nemecku: Najbohatšie mestá Európy majú veľké problémy a musia škrtať rozpočty 03 - Modified: 2025-12-18 19:53:39 - Feat.: - Title: Taraba rokoval v Nemecku s vedením BMW o budúcnosti automobilového priemyslu 04 - Modified: 2025-12-17 15:05:17 - Feat.: - Title: Von der Leyenovej kategorické nie vystriedal ústup. Spaľováky zostanú aj po roku 2035 a v hre sú ďalšie zmeny 05 - Modified: 2025-12-17 13:02:52 - Feat.: - Title: Volkswagen spustil vlastnú výrobu batérií pre elektromobily, prvý závod otvoril v Nemecku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. december 2025 02:32