Hrozba vysokých amerických ciel je podľa analytikov najmä vyjednávacou taktikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorú chce Európsku úniu donútiť k ústupkom.
Zavedenie päťdesiatpercentných ciel by pritom bolo pre európsku ekonomiku citeľnou ranou, sprostredkovane cez Nemecko by zasiahlo aj českých exportérov.
Dovoz z EÚ
Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že odporučí, aby od 1. júna platilo na dovoz z Európskej únie clo 50 percent. Podľa neho sa s EÚ rokuje veľmi ťažko a súčasné rokovania s úniou nikam nevedú.
"S najväčšou pravdepodobnosťou ide o vyjednávaciu taktiku, keďže sa americkej administratíve nepáči pomalé tempo rokovaní. EÚ nechce ustúpiť v oblastiach ako DPH alebo regulácia amerických technologických firiem. Trump očakáva, že hrozba ciel prinúti EÚ k miernejšiemu postoju," myslí si analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.
V prípade skutočného zvýšenia ciel by však podľa neho išlo o citeľnú ranu pre európsku ekonomiku, keďže export predstavuje dôležitý zdroj hospodárskeho rastu. Podľa Pfeilera by trpela najmä nemecká ekonomika, čo by sprostredkovane uškodilo aj domácemu hospodárstvu.
Podľa analytika Capitalinked.com Radima Dohnala sú trvalé clá 50 percent na dovoz z EÚ nepredstaviteľné a nereálne.
"Prípadné nastavenie tak vysokých ciel by viedlo k úplnému ochromeniu obchodu a rastu potenciálu obchádzania ciel či snáď aj pašovania. Finančné trhy by boli na veľmi stresových úrovniach niekoľko rokov. Kým by si ekonomika našla svoju novú cestu, trvalo by to roky, "vysvetlil Dohnal.
Eskalácia v obchodných vzťahoch
Trumpovu politiku pritom ohodnotil ako plnú zmätkov a prekvapivých zvratov. "Takže nečakám, že by do konca mandátu bol schopný byť pokojný. Takýto pokoj by si ťažko obhájil u sponzorov, voličov a podporovateľov, "dodal Dohnal.
Analytik XTB Jiří Tyleček hodnotí dnešné Trumpovo oznámenie ako zásadnú eskaláciu doterajších obchodných vzťahov. V tejto súvislosti upozornil na pokles európskych i amerických indexov a zvýšenie volatility na trhoch.
Zavedenie 50-percentných ciel by podľa neho mohlo výrazne zasiahnuť kľúčové európske exportné sektory, vrátane automobilového priemyslu, farmácie, chemického priemyslu alebo letectva.
"Niektoré exportne orientované ekonomiky vrátane Česka alebo Slovenska by mohli byť ohrozené nižším rastom o vyššie desatiny percenta a rastom nezamestnanosti," poznamenal Tyleček.
Tiež Tyleček vidí v Trumpovom oznámení najmä nátlakový nástroj pri vyjednávaní s EÚ, čomu zodpovedá aj pomerne šibeničný termín.
"Nedá sa vylúčiť, že Trump bude voči Európe postupovať podobne ako v prípade Číny. Clá môžu byť skutočne zavedené, a ak sa tak stane, tak masívne ekonomické škody budú naskakovať už od prvého dňa ich platnosti, "dodal Tyleček.